3D Printer Yazı Dizisi 2.Bölüm “3D Printer Parçaları Nelerdir?”(Kontrol Kartı)

Özet

3D Yazıcı Kontrol Kartı Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

3D Printer Yazı Dizisi 2. Bölüm “3D Yazıcı Parçaları Nelerdir?” (Kontrol Kartı)

3D Printer’lar hayatımıza girdiğinden bugüne kadar geçen zamanda inanılmaz bir teknolojik atılım gösterdiler. Bu atılımın nedeni 3D Printerın açık kaynak kodlu(global kullanıma açık) olmasından kaynaklanmaktadır.Yazı dizimizin 1. Bölümünde sizlere 3D Yazıcı Nedir? onu açıklamıştık bu yazımızda ise 3D printer’ların parçalarından bahsedeceğiz. Belki bu sayede siz değerli okurlarımız da 3D printer yapma konusunda yazımızdan ilham alabilirsiniz.

3D printerlar parçalarına giriş yapacak olursak 3D printerlar 2 temel yapıdan oluşmaktadırlar.

  1. Elektronik Parçalar
  2. Mekanik Parçalar

1- Elektronik Parçalar

Piyasadaki termoplastik eritmeli yazıcıların çoğu elektronik anlamda 5 temel kısımdan oluşmaktadırlar. Yazı dizimizde bu kısımları inceleyeceğiz.

1-a)Kontrol Kartı

Kısaca açıklayacak olursak kontrol kartı 3D Yazıcınızın bütün aksamlarını kontrol eden bir beyin olarak düşünebilirsiniz. Nasıl bir masaüstü bilgisayar toplarken ilk alacağınız şey bir anakart ise 3D yazıcı yaparken de ilk seçeceğiniz parça kontrol kartıdır.

Kontrol kartı, direk olarak yazıcınızın motor sürücülerini dolaylı yoldan motorları(motor sürücüleri üzerinden), ısıtıcı zemini, termodinamik malzemeyi eriten ısıtıcı nozulü ve ektruderi kontrol eden bir parçadır.

Sektörde En Fazla Kullanılan Kontrol Kartları

Şimdi gelelim sektörde daha çok hangi 3d yazıcı kontrol kartları kullanılıyor. Elbette en fazla kullanılan daha önce duyma ihtimalinizin yüksek olduğu arduino kartıdır. Arduino kartı yazıcınıza bağlamak istediğinizde başka parçalara ihtiyaç duyacaktır.

Bunun nedeni ise her arduino kartı her işi yapabilir ancak o işe göre costumize yani özelleşmesi gerekmektedir. Bunun için ise arduino kartınıza RAMPS (RepRap Arduino Mega Pololu Shield) takmanız gerekmektedir.

Bu RAMPS Shield, 3d yazıcınız ile alakalı bütün kontrol işlevlerini yerine getirmektedir. Kartınızı tam olarak kullanıma hazır hale getirmek için 3d yazıcınızdaki motor sayısı kadar Pololu step sürücü kartını RAMPS Shield’inize takmak ve daha sonra Shield’i Arduino’ya takmanız gerekmektedir.

Korkmayın takmak derken lehim yapmanız gerekmiyor kartların üstlerindeki pinler yardımıyla bu işlemi lego oynar gibi gerçekleştirmek mümkün.

 

Kontrol kartı olarak başka bir seçenek ise Sanguinololu markasıdır. Bu marka da piyasada hiç azımsanmayacak bir sayıda kullanıma sahiptir. Bu kartı kullandığınız zaman herhangi bir Arduino kartı kullanmanıza gerek kalmıyor üzerinde bulunan ATMEGA644P mikrokontroller ile kontrol işlemini yapmanız mümkün.

Diğer kartta olduğu gibi yine Sanguinololu kartınta da step motor sürücü kartlarını pinler yardımıyla kontrol kartının üzerine takabilirsiniz. Enerji olarak bilgisayarınızın power supplysi veya herhangi bir güç kaynağı ile bu kartı çalıştırmak mümkün.

Sonuç olarak 2 kartı kıyaslamak gerekirse aralarında çok fazla bir fark yok diyebilirim. Ek bir karta ihtiyaç duymadığı için Sanguinololu hem daha az yer kaplıyor hem de daha ekonomik olabilir. Ayrıca bu benim kendi görüşüm testini yapmadım, Sanguinololu kontrol kartı her ne kadar arduino ile aynı mikrokontrollorü kullanmasına karşın yazılımsal hız bakımından bence daha sütün konumda.

2 Yorum

  1. Onur 19 Ocak 2017
  2. emir balın 24 Ocak 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz