3D Printer Yazı Dizisi 2.Bölüm Step Sürücü ve Motorlar

Özet

3D Yazıcı Step Sürücü ve Motorlar Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

3D Printer Yazı Dizisi 2,1.Bölüm Step Sürücü ve Motorlar

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda 3D printer yazı dizimizin devamı olup, kontrol kartından sonra şimdi de step sürücü ve motorları inceleyeceğiz. Step sürücü ve motorlar bir 3D yazıcının temel hareket ve hareket kontrol görevlerini yerine getiren parçalardır.

Step Motor Sürücü

Step motor sürücü 3D Printer Yazı Dizisi 2.Bölüm yazımızda bahsettiğimiz gibi kontrol kartının üzerine yerleştirilmektedir. RAMPS kartı için için 5 adet, Sanguinololu kartı için 4 adet kullanılmaktadır.

Step motor sürücüsünü kısaca anlatmak gerekirse step motor sürücü, step motoru harekete geçirme görevini üstlenmektedir. Arduino kartı tek başına motor sürme işlemini yapamaz bu yüzden yukarıda bahsi geçen motor sürücü devreleri kullanılır. Step motor sürücü devresinin diğer bir özelliği ise step motorları çok hassas bir şekilde sürebilmeleridir.

Piyasada en çok tercih edilen motor sürücü kartları ise Pololu A4988 step sürücüsüdür. Pololu A4988 step sürücülerinin tercih edilmesinin sebebi ise kısa devre korumasının olmasıdır. Pololu A4988 step sürücü 3D Yazıcı step motorlarını kontrol ederken ısınma problemi ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu çözmek için ise alüminyum soğutucu veya fan soğutucu kullanılmaktadır.

Step Motor

Step motor veya diğer adıyla adım motor elektronikte bir çok projede kullanılmaktadır. Step motorlar 3D yazıcı projelerinde, projenin hassaslığına göre en az 4 adet olma koşulu ile genellikle 4-6 adet arası kullanılmaktadır.

Step motor adetlerindeki değişiklikler projenin kaç eksenli oluşundan (x-y-z) başta olmak üzere extruder sayısına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 2 ektruderli bir 3D yazıcı için 2 adet step motor kullanılması gerekmektedir.

3D yazıcılarda en çok kullanılan motor markası NEMA‘dır. Step motorlarda olması gereken diğer bir özellik ise motorun boyutudur. 3D yazıcılar için olması gereken minimum motor boyutu 42mm ‘dir. Bu boyuttan daha az step motorlar 3D yazıcılar için yeterli torku karşılamayabilir. 42 mm ‘den büyük motorlar ise yüksek tork verecektir ancak boyut ne kadar yükselirse ağırlıkta doğru orantılı olarak yükseleceğinden makinemizin ağırlığı da gözle görülür biçimde artacaktır.

 

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz