3D Printer Yazı Dizisi 1. Bölüm “3D Yazıcı Nedir?”

Özet

3D Yazıcı Nedir Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

3D Yazı Dizisi 1. Bölüm “3D Yazıcı Nedir?”

3D Yazıcı Nedir diye sorarsak tabakalı tasarladığınız 3 boyutlu nesneleri elle tutulur hale dönüştürebileceğiniz hızlı prototip oluşturma cihazlarıdır diyebiliriz.

STL dosya formatı olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlarınız, 3D Yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür. Ayrıca kaç katmanlı basılacağını da seçebiliyorsunuz daha açık bir şekilde söylersek bilgisayar ekranının çözünürlüğü gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar çok katmanlı seçerseniz tasarımınız o kadar net ve hatasız üretilir.

FDM teknoloji ile çalışan 3D Yazıcı  ham madde olarak ABS veya PLA adı verilen termoplastik malzeme kullanmaktadır. ABS ve PLA malzemeleri internet üzerinden rahatlıkla temin edebileceğiniz malzemelerdir. Ancak dolar veya euro olarak satılmaktadır.

 

3D Yazıcı Nedir 3D Yazıcı seçerken dikkat edeceğiniz diğer bir hususta nasıl bir nesneyi modelleyeceğinizdir ya da ne kadar ince ayrıntıya gireceğinizdir. Bunu sormamızın nedeni 3d yazıcılarının eritme ağız boyutlarıdır. Ağız boyutları ne kadar küçülürse o kadar hassaslaşırlar.

3D Yazıcı lar ile üretim için öncelikle 3 boyutlu modele ihtiyaç vardır. Bu alanda değerlendirebilecek yazılımlardan bazıları, AutoCAD, SolidWorks, Google Sketchup, Rhino3D. Bu yazılımlar ile oluşturulan bilgisayar tabanlı modeller STL dosya formatı olarak export yapılarak 3D yazıcılar ile çıktısı alınmaktadır.

Bu programlar siz ile 3D yazıcılar arasında arayüz oluşturmaktadırlar. 3D  Yazıcılar G mod denilen bir yazılım dilini kullanmaktadırlar. Bu programlama dili üretim sektöründe genel olarak CNC makinalarında kullanılmaktadır. Zaten CNC ve 3D printerlar aynı mantıkta çalışmakta ve motor kontrolleri yapılmaktadır.

3D Yazıcı yazı dizimiz devam edecektir. Eğer sizde yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak veya başka şekillerde bize destek olabilirsiniz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz