Anayasa Hukuku Ders Notları ve Sınav Soruları

Anayasa Hukuku Ders Notları

Anayasa hukuku ders notları ‘na özet geçecek olursak;

Anayasa hukuku ders notları, ulusal devletlerin ve diğer siyasi organizasyonların kurucu ve temel yasaları hakkındaki çalışmaları içermektedir. Anayasalar hükümetler için bir çatı oluşturur ve otoriteyi ve yeni yasa ve düzenlemelerin yapılmasında siyasi yapıların işlevlerini sınırlandırabilir veya tanımlayabilir.

Bütün ulus devletlerin bir anayasası olmamasına rağmen, bu tür bütün devletler zorunluluk ve üzerinde hemfikir olunan çeşitli yasaları içeren bir jus commune’ye (Kamu hukukuna) veya ülkeye has bir hukuka sahiptir. Bunlar örfi hukuk, sözleşmeler, yazılı hukuk, yargı hukuku veya Uluslararası hukuk konularıdır.

Anayasa incelemesinde anayasa hukukunun kaynakları, anayasa hukuku kavramı, anayasa kavramı, kanunların anayasaya uygunluğunun denetimi:anayasal yargı, devletin unsurları, kurucu iktidar (asli kurucu tali kurucu, devlet kavramı,devlet şekilleri ( monarşi, cumhuriyet, tek ve bileşik devlet), hükümet sistemleri, demokrasi, seçimler, temel haklar ve özgürlükler konuları incelenir. Bunların yanı sıra hukuk fakültelerinde ders kapsamı içerisinde genel esaslar başlığı adı altında incelenen bu konulardan başka Türk Anayasa Hukuku da incelenmektedir.

KAYNAK: Wiki

Aşağıda Anayasa Ders Notları ile alakalı Türkiye’deki en iyi hocaların ders notlarının PDF’lerini bulabilirsiniz.

Ders Notları İçerikleri ise Şöyledir;

  • Anayasa çeşitleri
  • Anayasa Kavramı
  • Anayasa Hukuku Kavramı
  • Anayasacılık Hareketleri

Ders Notları 1 / Yrd. Doç. Dr. Ozan Ergül

Ders Notları 2/Marmara Üniversitesi

Ders Notları 3/Yıldızhan Yayla

Ders Notları 4/MKÜ

Ders Notları 5

Ders Notları 6

Ders Notları Sınav Soru ve Cevapları(13/16)

 

Yazımı beğendiyseniz yorum yaparak bize destek olabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz