Bal Petekleri Neden Altıgen ?

Bal Petekleri Neden Altıgen ?

Sevgili Notumundunyasi teknoloji blogu takipçileri bu yazı ile birlikte yeni bir yazı konsepti başlatıyorum. Artık misafir yazarlık adı altında siz de özgün yazılarınızı, makalelerinizi blogumuzda paylaşabileceksiniz. Bal Petekleri Neden Altıgen ? adlı yazı bir misafir yazıdır ve ballisoprano tarafından yazılmıştır…

İhtiyacından fazla bal üreten bal arıları, balı peteklerde saklar. Doğanın kusursuz mimarları olan bu nadide hayvanlar bal peteklerini altıgen şeklinde inşa ederler. Pekiyi arılar neden üçgen, beşgen petek inşa etmez de altıgen petekler inşa eder, bal petekleri neden altıgen ? Elbette doğadaki her şeyin altında yatan bir sebep olduğu gibi, bu durum da nedensiz değildir.

Bal petekleri neden altıgendir sorusunun cevabı ve bal, pekmez, polen gibi pek çok doğal gıdaya dair şifalı bilgiler bulabileceğiniz Ballisoprano’ya göre bal peteklerinin altıgen olması, matematikteki “Bir alanı maksimum kullanabilmek için kullanılması en uygun geometrik şekil altıgendir.” prensibine dayanıyor.

 

Altıgen petekler kullanıldığında hem en çok miktarda bal depolanmış hem de inşa esnasında en az balmumu kullanılmış olur. Bu da bal arılarının en verimli şekilde çalışmasını, enerjisini en verimli şekilde kullanmasını sağlar.

Bilim adamlarının araştırmaları, en verimli depolamanın altıgen petekler ile mümkün olduğunu göstermektedir. Optimum alan kullanımı esasına dayanan petek mimarisi, daire, sekizgen, beşgen gibi geometrik şekiller ile oluşturulmuş olsaydı peteklerin arasında boşluklar kalırdı, alan verimli kullanılmamış olurdu.

Kare veya eşkenar üçgen gibi geometrik şekiller kullanılmış olsaydı da boşluk kalmazdı ancak petek inşası için optimum düzeyde balmumundan fazla balmumu kullanılmış olurdu. Bu nedenle bal petekleri altıgendir, bal arıları enerjileri optimum şekilde kullanır, ürettikleri balı optimum şekilde depolar.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +