Binance Borsası Nedir – Nasıl Kullanılır ? ( Detaylı İnceleme )

Geçmişte başlayıp günümüze kadar çığ gibi büyüyen ilk ve en ünlü kripto para Bitcoin ‘in namı bütün Dünyayı sarmış durumda. Bitcoin’in bu kadar popüler olmasından sonra altın, gümüş, petrol, dolar vb. emtialar gibi kendine borsalarda yer etti. Bitcoin üzerinden para kazanmak isteyen ancak nasıl yapılacağını bilmeyen insanlar borsalara girerken ; Hangi Bitcoin Borsasını Seçmeliyim ? Hangi Bitcoin Borsası Güvenilir ? Bitcoin Borsasına Nasıl Para Yatırabilirim ? gibi sorularla vakit kaybetmektedir. Bu gibi sorularla vakit kaybedip Bitcoin daha fazla yükselmeden güvenilir bir borsaya yatırım yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Binance Borsası ‘nı tüm ayrıntıları ile inceleyeceğiz.

Binance Borsası

Binance Borsası , Hong Kong menşeili bir borsa olmakla birlikte  Dünyanın en büyük 5 borsasından biridir. Binance üzerindeki toplam ticaret hacmi şu an yaklaşık 1.5 Milyar $ seviyesindedir. Coinmarketcap verilerine göre piyasadaki bütün bitcoin mitarının %1.6 ‘sı Binance Borsası üzerinden akmaktadır. Türkiye ‘nin en büyük borsalarından biri olan Paribu ‘daki bu oran %0.2 olduğunu düşünürsek Binance Borsası ‘nın ne denli büyük ve güvenilir olduğunu anlayabiliriz.

Aşağıda maddeler halinde Binance Borsası hakkında bütün sorularınızı cevaplayacağım bütün adımları benimle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan bir yer olursa 7/24 yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince en kısa sürede cevaplarınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Eğer her şeyi anlattığım şekilde yaparsanız herhangi bir sıkıntı yaşamadan A’dan Z’ye her şeyi halletmiş olacaksınız.

1-Binance Borsası ‘na Nasıl Üye Olabilirim

İlk yapmanız gereken buradaki “Binance Üye Ol” linkine tıklayıp üye olma ekranına gitmek. Binance Üye Ol Linkine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Buradan ekranın sağ üstünde bulunan isterseniz buradan “Register” sekmesine tıklayın.

Binance Borsası

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşımıza alttaki resimde görüldüğü üzere bir ekran daha gelicek buradan giriş bilgilerimizi dolduracağız.

Binance Borsası

Yukarıdaki sayfada 1. Boşlukta “email” yazan yere mail adresimizi, 2. ve 3. Boşlukta “Password” ve “Confirm Password” Yazan Yere de kendi belirleyeceğimiz şifreyi yazıyoruz.

Daha sonra “I agree to Binance’s Term Of Use” kutucuğunu işaretliyoruz. Kutucuğu işaretledikten sonra son olarak “Register” Butonuna basıyoruz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki resimde bulunan şekilde bir güvenlik onay ekranı geliyor.

 

Binance Borsası

Bu aşamada resmin ortasında bulunan puzzle parçasını mause yardımıyla sağa veya sola kaydırarak boşluk üzerine getirip bırakıyoruz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra açılan sayfada Binance bizden üyeliğinizin Aktivasyonunu gerçekleştirmek için mail onayı istemektedir.

Üyelik sayfasında yazmış olduğunuz mail adresinize gelen maili bulup onaylamanız gerekmektedir. Eğer maili göremiyorsanız “Spam” klasörünüzü de kontrol etmeyi unutmayın. Mail adresinize girip mesaj içerisindeki aktivasyon linkini onayladıktan sonra üyeliğiniz tamamlanmış olacaktır.

2- Binance Borsası ‘na Nasıl Giriş Yaparım ?

Binance Borsası ‘na Giriş için aşağıdaki resimde görünen ilk kutucuğa mail adresinizi , 2. Kutucuğa ise şifrenizi yazdıktan sonra “Login” Butonuna basıyoruz.

Binance Borsası

Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıda gösterilen Güvenlik Uyarılarının olduğu bir ekran gelecektir.

Binance Borsası

Yukarıdaki resimde Binance Borsası güvenlik önlemi olarak size 2 adet seçenek sunmaktadır.

  1. ” Google Authenticator “
  2. ” SMS Onayı “

Bu seçeneklerden Sms Onayı sadece Çin numaraları için geçerli olduğundan bize sadece Google Authenticator Güvenliği yeterli olacaktır. Bu aşamayı da geçtikten sonra siteye giriş yapmış oluyorsunuz.

3- Binance Borsası ‘na Nasıl Para Yatırabilirim ?

Binance Borsası ‘na para gönderebilmek için ilk önce Türk Borsalarından bir tanesinde hesabınızın olması gerekmektedir. Türk Borsaları (Paribu, Koinim, BTCTürk) arasında en az komisyon kesen ve ayrıca tırnak içinde Türk Borsaları içinde en sorunsuzu olan “Paribu” üzerinden Binance‘ye para göndereceğiz. Dilerseniz diğer borsalar üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Borsası

İlk olarak Paribu sitesinden bir üyelik açıyoruz. Bu üyeliği 2 dakika içerisinde açabilirsiniz. Üyeliğinizi açtıktan sonra Binance ‘ye göndereceğiniz para 500 TL ‘nin üzerinde ise hesap ayarlarına girip kimliğinizin önünün ve arkasının fotoğrafını çekerek hesabınızı onaylatmanız gerekmektedir.

Hesap onayı genelde 30 dakika ila 1 saat içinde gerçekleşmektedir. Daha sonra Paribu’dan TL işlemlerine giriyorsunuz. Paribu sitesi Akbank ile çalışmaktadır. Eğer Akbank hesabınız var ise mesai saatleri dışında da havale yapabilirsiniz. Eğer Akbank hesabınız yoksa mesai saatleri içinde EFT yapabilirsiniz.

Paranızı Paribu’ya yatırdıktan sonra market bölümünden TL tutarınız kadar Bitcoin alıyorsunuz. Bu alım sırasında TL ‘nizi Bitcoin’e çevirdiğiniz için site standart prosedür gereği sizden %0,4 gibi bir komisyon bedeli alıyor. Bu komisyon hesabınıza para gönderdiğiniz için değil Türk Liralarınız Bitcoin’e çevirdiğiniz için kesilen komisyon ücretidir.

Paribu Borsasına en az 100 TL gönderebilirsiniz. Şu anki kurla Bitcoin transfer ücreti 0.0005 BTC miktarındadır. Şu anki kurla bu da yaklaşık 35 TL gibi bir miktar yapmaktadır. İster 1 Bitcoin gönderin ister 100 Bitcoin gönderin sizden keseceği komisyon 35TL’dir. Siz eğer Binance Borsasına net 100 TL göndermek istiyorsanız 135 TL miktarında bitcoin almanız gerekmektedir.

Paribu’dan hesap açtıktan sonra Binance hesabımıza giriş yapıyoruz. ( Binance Borsası ‘na hala üye olmadıysanız bu benim referans linkim ” Binance Üye Ol “ linki üzerinden üye olabilirsiniz. Bu link üzerinden üye olursanız her türlü sorunuza cevap verebilirim. ) Binance ‘ ye giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “Funds”  Bölümünden “Deposits WithDrawals” ‘a tıklıyorsunuz.

Bitcoin Borsası

“Funds”  Bölümünden “Deposits WithDrawals” ‘a tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Bitcoin Borsası

Yukarıdaki ekrandan kırmızı kutucukla işaretlenmiş olan Bitcoin (BTC) Bölümünü buluyoruz ve hemen sağında bulunan turuncu kutucuk ile işaretlenmiş olan “Deposit” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Bitcoin Borsası

Şu an ben cüzdan adresini sildim ancak “Paribu’dan Bitcoin Göndereceğiniz Cüzdan Adresi” yazan kutucuğun içinde bir cüzdan adresi çıkacaktır. Bu cüzdan adresi sizin Binance Borsası Bitcoin cüzdan adresinizdir. Paribu’dan bu adrese veya herhangi bir borsandan bu adrese gönderilecek her Bitcoin (BTC) sizin Binance cüzdanınıza eklenecektir.

“BTC Deposit Adress” yani “Paribu’dan Bitcoin Göndereceğiniz Cüzdan Adresi” yazan yerdeki cüzdan ID ‘nizi kopyaladıktan sonra Paribu sitesine giriyorsunuz. Paribu sitesinden Bitcoin işlemleri bölümüne geliyorsunuz ve buradan “Bitcoin Çekme” ‘e tıklayıp Binance Borsası ‘ndan kopyaladığınız Cüzdan ID (Wallet Adress) ‘nizi giriyorsunuz. Miktar bölümüne ise bütün bakiyenizi yollamak istiyorsanız “+” ‘ya basıyorsunuz. Bu işlemi onayladıktan sonra cep telefonunuza bir onay sms’i gelecektir. Gelen bu sms’i onayladıktan sonra işleminiz gerçekleşecektir. 

4- Binance Para Çekme (Withdrawals) Komisyon Ücretleri Nedir ?

Binance Borsası ‘nın Komisyon Ücretleri (fee) coin cinsine göre değişiklik göstermektedir. Burada komisyon ücretlerinden kastımız Binance Borsası ‘ndan başka bir borsaya veya cüzdana (wallet) olan transfer ücretidir. Örnek vermek gerekirse Binance Borsası ‘nda al sat yaparak karınızı yaptınız ve belli bir miktar parayı tekrar Paribu hesabınıza göndermek istiyorsunuz. İşte bu gönderim sırasında sizden kesilecek olan komisyon ücretinden bahsediyoruz.

Binance Borsası Coinlere Göre Komisyon Ücretleri (Fee) aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Binance Borsası

5- Binance Al-Sat (Trade) Transfer Ücreti Nedir ?

Binance Borsası ‘nda Trade yani Al-Sat yaparken her bir işlem için işlem yaptığınız tutar üzerinden %0,1 tutarında bir komisyon kesmektedir. Örneğin tanesi 1 $ ‘dan 100 adet Ripple (XRP) aldınız. Bu toplamda size 100 $ + 0,1$ (komisyon ücreti) olarak yansır. Yani hesabınızda 99,9 Ripple olacaktır. 0,1 Ripple ‘ınız komisyon olarak kesilecektir. Aldığınız bu 99,9 Ripple ‘ı satmak istediğinizde ise yine %0,1 komisyon ödeyerek satarsınız. Binance’nin bu komisyon oranlarının diğer borsalara oranla gayet düşük olması onu daha avantajlı bir borsa yapmaktadır.

6-Binance ‘de Daha Az Komisyon Nasıl Ödenir ?

Eğer Binance Borsası ‘nda daha az komisyon ödemek istiyorsanız bunun bir yolu var. Benim içinde avantajlı olduğundan ben de kullanıyorum. Binance Borsası yakın zamanda kendi coin’ini çıkardı. Bu coin’in adı Binance Coin. 

Binance Coin ‘in şu an ki değeri yaklaşık 4 $ civarında siz alış-satış işlemlerinizi bu coin üstünden yaparsanız Binance Borsası sizden sadece %0,05 oranında komisyon alıyor . Bu da daha önce vermiş olduğunuz komisyon değerinin %50 ‘si oranında. Bu işlemden sizin herhangi bir zararınız olmuyor sadece Binance Coin üstünden komisyon ödediğiniz için borsanın coini değerlenmiş oluyor.

Binance Borsası

Bu işlemi gerçekleştirmek için yukarıdaki resimde bulunan okla gösterilmiş bölüme gelip “Account” sekmesine tıklamak. “Account” sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki ekran karşınıza çıkacaktır.

Binance Borsası

Bu ekrandan kırmızı okla gösterilen alanı “ON” yaparsanız artık sizde yarı yarıya komisyon ödeyeceksiniz demektir. Ancak bilmeniz gereken bir şey var bu komisyon Binance Coin üzerinden kesildiği için alinizde bir miktar Binance Coin tutmanız gerekmektedir. Alım Satım işlemlerine geçmeden önce marketten bir miktar Binance Coin (BNB) alabilirsiniz.

7- Binance Borsası Kimlik Onayı İstiyor mu ?

Diğer borsaların aksine Binance Borsası günlük 2 BTC ‘nin altında işlem yapanlardan herhangi bir kimlik onayı istememektedir. Bu 2 BTC ise şu anki durumda 38.000 $ denk gelmektedir. Eğer bu miktar altında günlük işlem hacminiz var ise herhangi bir kimlik onayı yapmanıza gerek yoktur. Kimlik onayı olmadan dilediğiniz gibi paranızı yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Binance Borsası

8- Binance Borsası ‘nda Hangi Coin Çeşitleri Var ?

Binance Borsası diğer borsalara oranla daha fazla altcoin seçeneklerine sahiptir. Şu an bünyesinde tam tamına 199 çeşit coin alıp satabilirsiniz. Bu altcoinlerin hangileri olduğunuz merak ediyorsanız ; Binance Coin Çeşitleri linkinden görebilirsiniz.

9- Binance Borsası Fork Sonrası Yeni Çıkan Coinleri Veriyor mu ?

Evet Veriyor. Binance borsası Hard Fork sonrası çıkan yeni coinlerin dağıtımını yapmaktadır. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı olmamıştır. Son çıkan coinlerden olan BCX ve SPBT Coinlerinin dağıtımı belirlenen oranlarda yapılmış ve site anasayfası üzerinde duyurulmuştur. Bu açıdan da Binance Borsası, Türk Borsalarına göre avantajlıdır.

Dağıtılan coinler daha önce belirtilen oranlarda for zamanı Binance borsasında bulunan Bitcoin (BTC) miktarınıza göre verilmektedir. Örneğin 14 Aralıkta Süper Bitcoin Forku var. Sizin de 14 Aralıkta hesabınızda 1 Bitcoin var. O zaman hesabınıza bedavadan 1 Süper Bitcoin tanımlanıyor ve siz bu coini istediğiniz gibi satabiliyor veya cüzdanınıza çekebiliyorsunuz.

10- Binance Borsası ‘nda Nasıl Al-Sat (Trade) Yapabilirim ?

Aşağıdaki resimde sol üstte bulunan “Exchange” kısmına geldikten sonra “Basic” ve “Advanced” seçenekleri çıkacaktır. Eğer borsa grafik okuma işlerinden pek anlamıyorsanız “Basic” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu iki seçenek arasındaki fark “Advanced” seçeneğinin “Basic” seçeneğine göre daha ayrıntılı tablo ve grafiklere sahip olmasıdır.

Binance Borsası

Biz örnek olarak daha basit kullanıma sahip olan “Basic” arayüzü üzerinden al-sat işlemlerini anlatacağız. İlk yapmamız gereken işlem yani al-sat yapacağımız kuru bulmak. Ben bu aralar XRP (Ripple) ile uğraştığım için sağ taraftan XRP (Ripple) altcoinini seçiyorum.

Binance Borsası

Eğer Ripple Coin’i favorilerinize eklemek ve onca coin içinde hemen ulaşmak isterseniz sol tarafında bulunan yıldıza 1 kere basmanız yeterlidir.

Daha sonra alım XRP/BTC kurunda alım yapmak için aşağıda ki resimde sol tarafta görülen “BUY XRP” bölümünde “Price” kısmına Ripple ‘ı (XRP) kaç BTC’den almak istediğinizi yazıyorsunuz. “Amount” Bölümünde ise “Price” kısmına yazdığınız fiyat üzerinden kaç adet almak istediğinizi yazıyorsunuz. Eğer “Price” kısmındaki fiyattan bütün Bitcoin bakiyenizin karşıladığı miktarda alım yapmak isterseniz hemen altındaki %100 seçeneğini seçebilirsiniz. Son olarak “Buy XRP” yazan yeşil butona tıkladığınızda alım emriniz açılmış olacaktır.

Örnek vermek gerekirse 1 BTC bakiyeniz var ve 0.000050 BTC ‘den Ripple almak istiyorsunuz.“Price” kısmına 0.000050 yazıyorsunuz ve %100 ‘e tıklıyorsunuz. Amount kısmında 1/0,000050 = 20.000 XRP yazacaktır. Yani 20.000 XRP hesabınıza geçecektir.

Satma işleminde ise yine örnek üzerinden anlatayım elinizdeki 20.000 XRP’i (Ripple) 0,000060 BTC değerinden satmak istiyorsunuz.

O zaman alttaki resimde sağda bulunan “Sell XRP” kısmında “Price” yazan bölüme XRP’nizi satmak istediğiniz miktar olan 0,000060 yazıyorsunuz. Amount kısmına ise daha önceden satın almış olduğunuz  XRP miktarı olan 20.000 yazıyorsunuz veya %100 ‘e tıklıyorsunuz. Kısa bir hesapla 1BTC’ye aldığınız 20.000 XRP’yi 0,000060 BTC’den 0,000060 * 20.000 = 1.2 BTC ‘ye satmış oluyorsunuz. Yani 0.2 BTC kar kalmış oluyor

Binance Borsası

11- Binance Borsası ‘ndan Nasıl IOTA Alabilirim ?

Son zamanların en gözde Coinlerinden olan IOTA hem teknolojisi hem de altyapısı ile dikkatlari üzerine çekti. Büyük şirketler ile yapılan anlaşmalar ve büyük medya ve topluluk desteği ile piyasada kendine üst sıralarda yer edindi. Durum böyle olunca küçük büyük bütün yatırımcılar para yatırmak istiyor. Ancak her borsada bulunmadığından insanlar nasıl alım yapacaklarını bilmiyorlar.

Binance Borsası bu konuda diğer borsalardan daha avantajlı neden diye sorarsanız altcoin çeşitliliği bakımından diğer borsalardan üstün durumda. Bu çeşitlilik içinde tabiki IOTA ‘da bulunmakta. Peki IOTA’ yı nasıl alabilirim ? İlk önce bu linkten “Binance Üye Ol” Binanceye kaydımızı yapıyor ve aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Yukarıda anlatıldığı gibi tüm Üyelik ve giriş işlemlerini tamamladıktan sonra Sol üstte bulunan “Exchange” bölümünden “Basic” seçiyoruz. Ardından sağda bulunan coin listesinden IOTA ‘yı seçiyoruz.

Karşımıza alttaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu ekranda madde 10’da anlatıldığı şekilde “BUY IOTA” bölümünden “Price” kısmından IOTA’yı hangi fiyattan almak istediğimizi yazıyoruz sonra “Amount” bölümüne kaç IOTA almak istediğimizi yazıyor ve altta bulunan “Buy IOTA” Butonuna tıklıyoruz. İşte bu kadar kolay satın aldığınız IOTA’lar borsa cüzdanınızda gözükecektir.

Binance Borsası

Yazımızı burada sonlandırıyoruz. Eğer hala Binance Borsası ‘na kayıt olmadıysanız, aşağıda bulunan Referans Linkim üzerinden kayıt olabilir ve bize destek olmuş olursunuz. Binance hakkında aklınıza takılan herhangi bir şeyde bizlere 7/24 yorum kısmında veya özelden ulaşabilirsiniz.

Binance Üyelik

4 Yorum

  1. Mehmet 21 Aralık 2017
    • Atılgan T. 21 Aralık 2017
  2. burak 25 Aralık 2017
    • Atılgan T. 25 Aralık 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz