Bulut Robotları (Cloud Robots) Nedir ?

Günümüzde Endüstri 4.0 sanayi devriminin etkisi ve IoT (Internet of Things) ‘nin yayılmaya başlaması ile birlikte bulut teknolojileri artmaya ve gelişmeye başlamıştır. Bu gelişme kısmından robot teknolojileri de nasbini almış durumdalar. Bunun en büyük örneklerinden biri ” Bulut Robotları “ dır.

Bulut Robotları , öncelikli olarak yüksek işlem kapasitesine sahip ve enerji verimliliğini baz alan bir alandır. Bunun nedeni ise bulut robotlarının diğer robotlara göre birçok işlemi bulut üzerinden yapması ve ek donanımlara ihtiyaç duymamasıdır. Böylelikle hem maliyetleri düşük hem de daha az donanımdan dolayı enerji tasarrufu sağlamaktadırlar.

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı endüstride bu robotların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Şu an endüstride kullanılan robotlar yüksek bir güç ve işlem kapasitesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu anlamda Dünya’da söz sahibi olan büyük şirketlerden birisi olan Siemens endüstride yüksek bir güç ve işlem kapasitesine ihtiyaç duymayan; ihtiyaç duyduğu işlem gücünü bulut (cloud) üzerinden sağlayacak ve IoT altyapısı kullanacak bulut robotları üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.

Bulut Robotları

Bulut Robotları ‘nın Avantajları Nelerdir ?

Bulut bağlantılı robotlar yakın zamanda hayatımızda geniş bir alana sahip olacaklardır. Bu bütünleşme evimizde arabamızda hatta iş yerimizde bize eşlik edeceklerdir. Bulut Robotlarının düşük maliyeti ve yüksek enerji verimliliği sayesinde kendi iş yerimizde de bu robotları kullanabilecek ve küçük işletmeler için de piyasada söz sahibi olma avantajını sağlayacaktır. Böylelikle piyasada rekabet artacak ve ürün fiyatları düşüş gösterecek, kar marjı artacaktır.

İlerleyen zamanlarda evimize kadar girecek olan bulut robotları bize yemek yerken eşlik edecek onlarla sohbet edebilecek hatta yemeğimizi yapıp bulaşıklarımızı yıkayacaklar. Bu söylediklerimi şu an size hayal gibi gelebilir ancak büyük şirketler hızla gelişen bu teknoloji üzerine büyük yatırımlar yapmakta ve ar-ge çalışmalarına son hızla devam etmektedirler. Büyük şirketler tarafından bu teknolojinin benimsenmesi ile birlikte bulut robotları teknolojisinin hayatımıza girmesi uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Bulut Robotları ‘nın Dezavantajları Nelerdir ?

Bulut robotları hayatımıza girmeye çok yakın. Ancak robot dünyasının fiziksel dünya ile birleşmesi bazı sorunları yanında getirmeye başlayacak. Bunlardan en önemlisi ise güvenlik sorunudur. Evimize işimize hayatımızın her noktasında yanımızda olacak bu robotların güvenli olması ve kötü niyetli kişi ve kurumlar tarafından herhangi bir dıştan erişim ile kontrol edilmemesi için güvenlik konusuna çok büyük önlemler alınmalıdır. Bu sorunun ortadan kalkmasından sonra bulut robotları hakkında herhangi bir başka dezavantaj bulunmamaktadır.

 

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +