DoFollow ve NoFollow Link Nedir ? Nasıl Yapılır ?

5

Özet

DoFollow ve NoFollow Link Nedir ? Nasıl Yapılır ? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

DoFollow ve NoFollow Link Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Bir blog veya site sahibi iseniz makalelerinizin veya haberlerinizin en çok kişiye ulaşmasını istersiniz. Bunu yapmanında bir çok yolu vardır. Ancak bu yöntemlerin arasında en önemlisi Google aramalarında üst sıralarda çıkmaktır. Google Arama Motorunda üst sıralarda çıkmak için sitenizin otoriterli ve itibarlı bir yapıya sahip olması gerekir. Bu itibarı kazanmanın yollarından bir tanesi de DoFollow ve NoFollow Link çıkışlarıdır.

DoFollow ve NoFollow Link Nedir ?

İlk olarak DoFollow Link Nedir ? bunu açıklayalım. DoFollow Link, basit anlamda Google’a tavsiye ettiğimiz link olarak açıklayabiliriz.

İkinci olarak NoFollow Link Nedir? bunuda açıklayalım. Aslında bu DoFollow Linkin tam tersidir. Yani bağlantılarına güvenmediğiniz veya sadece alıntı yapmak istediğiniz linkleri Google’a tavsiye etmeden paylaştığınız link türüdür. Bu sayede verdiğiniz linkler sitenizin PR değerini paylaşamazlar.

Örnek vermek gerekirse başka bir site, sizin sitenizin linkini değişik nedenlerden dolayı (alıntı, tanıtım yazısı, reklam vs.) NoFollow yapmadan sitesine eklerse bu link DoFollow olur. Bu sayede link çıkışı aldığınız sitenin PR değeri sizin sitenizle paylaşılmış olur. Böylelikle siteniz Google gözünde daha otoriter bir hal alır.

 

Eğer sizde kendi sitenizde link veriyorsanız bu linkler otomatik olarak DoFollow olarak eklenmektedir. Yani bu sitenizin PR değerinin link verdiğiniz site ile paylaşılması ve link verdiğiniz siteye Google gözünde referans oldunuz demektir.

Bu kulağa hoş gelsede Google kriterleri ve SEO açısından sitenizden verilen DoFollow Link ile alınan DoFollow Link sayısı birbirini dengelemelidir. Yani verdiğiniz DoFollow link aldığınız DoFollow Link sayısını geçmemelidir.

DoFollow Link Nasıl Kullanılır ?

Dofollow Link Yapısı;

şeklindedir. Verdiğiniz linkte rel=”dofollow” bile yazmasa link otomatik olarak Dofollow olarak paylaşılacaktır.

DoFollow Linkleri sitenizde değişik şekillerde kullanabilirsiniz.  Bu yöntemler aşağıda verilmiştir.

  • Reklam Aldığınız Sitelerin Bağlantıları
  • Alınan Tanıtım Yazısı İçi Bağlantılar
  • En Önemlisi ise İç SEO kriterlerinden; Yazı İçi Linkleme Yaparken

NoFollow Link Nasıl Kullanılır ?

Nofollow Link Yapısı;

Aşağıda altı kırmızı çizgi ile çizilmiş gördüğünüz link yapısı her ne kadar Dofollow etiketi taşımasa dahi Google bunu DoFollow olarak algılamaktadır. Bu linki NoFollow yapmak için _blank” sonra rel=”nofollow” etiketini yazmanız artık bu bağlantı takip edilemez olur.

NoFollow Linkleri sitenizde değişik şekillerde kullanabilirsiniz.  Bu yöntemler aşağıda verilmiştir.

  • Güvenmediğiniz Site Bağlantıları
  • PR değerinizi paylaşmak istemediğiniz siteler.

NOT:  Eğer güvenmediğiniz veya içinde kopya içerik barındıran siteleri DoFollow olarak etiketlerseniz. Google açısından sizin sitenizin itibarı ve otoritesi zedelenir. Bunun için DoFollow Link verirken iki kere düşünmenizi öneririm.

Ayrıca backlink alırken de bu kriterlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Backlink konusunda bilgi almak için Doğru ve Sağlıklı Backlink Kazanma Yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz