Doğru ve Sağlıklı Backlink Kazanma Yolları

Doğal, Doğru ve Sağlıklı Backlink Kazanma Yolları

Bir site veya blog açtınız peki ya sonra ne yapacağım diyorsanız Backlink Kazanma Yolları adlı yazımız tam size göre. Backlink web site ve blogların google ve alexa gibi platformlarda yükselmesini sağlayan önemli etkenlerden bir tanesidir.

Aramızda backlink nedir ? diye soran arkadaşlarımız olabilir bu yüzden backlink bilgilerimizi biraz tazeleyelim. Backlink başka sitelerden kendi sitenize yapılan doğrudan bağlantılar (linkler) olarak isimlendirilir. Backlinkler kendi arasında Dofollow ve Nofollow olarak 2’ye ayrılırlar. Bu isimler google tarafından bize sunulan seçeneklerdir.

Kısaca bunları açıklamak gerekirse Dofollow emin olunan yani güvendiğiniz siteleri linkleme yöntemidir. Nofollow ise takip edilmeyen bağlantı yani kefil olmadığınız tanımadığınız siteleri linkleme yöntemidir. Bu iki seçenek arasındaki fark ise birinin takip edilebilir yani otoriter, diğerinin ise takip edilemez, otoritesi düşük backlink alma yöntemi olmasıdır.

Bu bilgilere göre biz Dofollow backlink almaya çalışmalıyız. Şimdi siz diyebilirsiniz Nofollow backlinkin bir faydası yok mu diye. Vardır ancak dofollow linke göre daha düşüktür. Ayrıca backlink alınan sitenin otoritesi de (tanınmışlığı, google gözündeki değeri, alexa değeri) aldığınız backlink’in değerine etki eden faktörlerdendir.

 

 

Peki Nasıl Sağlıklı ve Doğal Backlink Kazanabilirim Derseniz kısaca 3 Ana başlıkta toplayabiliriz.

 • Site/Blog içi Yorumlar
 • Site/Blog İçerik Bağlantıları
 • Site/Bloglara Vermiş Olduğunuz Reklamlar

Önemli Not: 

Yukarıdaki maddelerde açıklanan yöntemler ile backlink kazanabilirsiniz ancak backlink konusu belli bir hedef ve strateji ister. Demem şu ki backlink alma işini illegal yapan (spam yorum, hitleme vs.) sitelerden uzak durun. Tek gecede kazanılan 100 backlink yerine 6 ayda kazandığınız 30 backlink daha sağlıklıdır.

En sağlıklı ve doğru backlink feedback‘i olan yani geri dönüşü olan backlinktir. Bunu yapabilmek için ise kendi sitenizin içeriğine uygun sitelerden backlink almanız gerekmektedir. Bu sayede backlink alınan siteye giriş yapan ziyaretçi sizin linkinizi de görecek ve linkinizden sitenize giriş yapacaktır.

Sağlıklı ve Doğru Backlink Kazanma Yolları

 • Siteniz için dış sitelerden alınan linkler gibi site içi linkleme de ayrı bir önem taşımaktadır. Yazılarınızı yazarken yazınıza ilişkin konuları da, yazınıza linkleyebilirsiniz.
 • Sitenizin içeriği ile paralel diğer sitelere uygun yorumlar yaparak backlink elde edebilirsiniz ancak bu backlinkler genelde Nofollow’dur.
 • Mutlaka yapılması gereken ve %100 ücretsiz diğer backlink yöntemi ise sosyal medya linklemesidir. Sitenizin sosyal medya hesaplarını açın ve yazılarınızı sosyal medyada paylaşın.
 • Sosyal medya paylaşımlarını yaparken linklerinizi google’ın goo.gl link kısaltma servisi ile kısaltın. Bu sayede goo.gl’den de backlink kazanabilirsiniz.
 • Eğer paravan bloglarınız var ise bu bloglar sayesinde backlink kazanabilirsiniz.
 • Eğer kaleminize güveniyor ve kitleniz için yararlı paylaşımlar yapıyorsanız bu yazılarınızı içerikle alakalı forum sitelerinde paylaşıp bu sitelerden backlink kazanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise içeriğinizin hepsini paylaşmanız eğer kısa bir anlatımdan sonra link verirseniz forum sitelerinden kısa veya uzun vadeli banlar yiyebilirsiniz.
 • Ücretli veya ücretsiz dizin sitelerine sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu dizin sitelerinden en meşhuru olan DMOZ idi. Ancak google’ın geliştirdiği yeni spam site belirleyiciler ile DMOZ’da artık kapandı. Ancak google veya webmaster forumlarında yapacağınız kısa bir araştırma ile bu sitelere kolayca ulaşabilirsiniz.
 • En etkili Backlink kazanma yollarından biri de blog sitelerine cüzi bir ücret karşilığı vereceğiniz tanıtım yazıları veya reklamlardır. Eğer siz de sitemize tanıtım yazısı veya reklam vermek isterseniz sitemizin REKLAM sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
 • Ücretsiz temalar programlar hazırlayıp bunları paylaşabilirsiniz. Bu sayede backlink elde edebilirsiniz.
 • Yararlı ve bilgilendirici yazılar yazıp bunları sitenizde paylaşabilir ve bu yazıları okuyan insanlar sizin bağlantısını arkadaşları ile paylaşarak sitenize backlink sağlayabilirler.
 • Hürriyet gazetesinin bir servisi olan Bumerang- Yazar Kafe ile yazılarınızı milyonlara okutarak sitenize hem hit hemde Hürriyet gibi bir siteden backlink kazanabilirsiniz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +