Doktora Yeterlilik ‘te Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktora Yeterlilik ‘te Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktora Yeterlilik ‘başınıza gelebilecek ve sizin önlem alabileceğiniz önemli hususları aşağıda maddeler halinde belirttil. Umarım yardımcı olur.

Doktora yeterlilik

 • Doktora Yeterlilik Sınavında ilk olarak, çok önemli bir iş görüşmesine gidiyormuşsunuz gibi kılık kıyafetinize dikkat edin ve kişisel bakımınıza özen gösterin. Bu, yaptığınız işi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecek. dışarıdan gelen hocalar muhtemelen sizi ilk defa göreceğinden, ilk intibanın her zaman önemli olduğunu unutmayın.
 • Eğer enstitü ayarlamıyor ise jüri için ufak ikramlar hazırlayabilir hiçbir şey yapamıyorsanız sıralarına birer su koyun. 1 tane de yanınıza alın zira cevap yetiştirmekten boğazınız ciddi derecede kuruyor.
 • İlk yazılı sınava alınacaksınız. burada muhtemelen konuya ve literatüre ne kadar hakim olduğunuz test edilecek ve görüşme de bunun üzerinden şekillenecek.
 • Sınav sonunda sizi dışarı alıp kağıdınızı kendi aralarında değerlendirecekler ve notunuzu belirleyip tekrar içeri davet edecekler. geçer bir not aldıysanız yola devam.
Görüşme Sırasında,
 • Öncelikle görüşme esnasında olabildiğince kendinizden emin durunuz. alanına hakim olan zaten bu özgüvene sahip olacaktır fakat siz kendinizi eksik görüyor olsanız bile bunu belli etmeyin.
 • Geçmeniz %49 sizin çalışma performansınıza bağlıysa %51’i de danışman hocanıza bağlı. her ne kadar yeterliğe hazırlanan kişi siz olsanız da sizi ona hazırlayan da o kadar hocanızdır.
 • Sürecin en başından beri sizi doğru şekilde yönlendirmesinin mükafatını juri karşısına çıkınca alacaksınız. eğer hocanız sizinle çalışmaktan pek memnun değil ve sizi yeterince yönlendirmiyorsa işiniz zor.
 • Çok geniş çaplı bir literatür taraması yapmanız ve sizden öncekilerin o veya benzer konuyu nasıl ele aldığını bilmeniz gerekiyor.
 • Eğer konunuzu önceden belirler ve hakkında detaylı bir araştırma yaparsanız avantajınıza olur. zira bunun adı “yeterlik” — “tez önerisi” değil diyip jüri karşısına çıkarsanız her alandan soru yağmuruna tutulma ihtimaliniz var.
 • Size durmadan şuna baktınız mı? şunun tezi var şunun bu konuda makalesi var diye sorular gelecek. çalıştığınız konu, danışmanınız dışında jurideki hocaların çalışma alanı değil sormazlar demeyin. ya sınavdan önce onlar da çalışıp geliyorlar ya da zaten bildikleri konular olduğundan sorma ihtimalleri her zaman var.
 •  Her soruyu “sizi sıkıştırmaya çalışıyorlar” gibi algılamayın, olumsuz düşünceler moralinizi bozacak ve hakim olduğunuz konuları da birbirine karıştıracaksınız. unutmayın sizin orada bulunma amacınız soruları cevaplamaksa onların da bulunma amacı soruları sormak.
 • Önünüzde bir kalem ve kağıt bulunsun, bilmediğiniz yerlerden konu açılır ve soru sorulursa “not alıyorum bunu da inceleyeceğim” deyin. zaten sizden her şeyi de önceden incelemiş olmanızı bekleyemezler.
 • Çalışacağınız konuyu neden seçtiğinizi önceden tüm detaylarıyla belirleyin. beklediğiniz temel sorulara bir değil birden fazla cevap hazırlayın. zira vereceğiniz bir cevap jürideki birini tatmin etmeyebilir. olmaz demeyin, konumu neden seçtiğimle ilgili onlarca gerekçe sundum hocaya, sonunda ikna olmadım ama neyse der gibi konuyu değiştirdi.
 • Ortamın atmosferi her an değişmeye müsaittir. olumlu giderken birden bozulabilir, bir hocanın size destek çıkmasıyla tekrar eski havasına dönebilir. bu gitgellerden etkilenmemeye çalışın.
Sonuç Olarak,
 • Jürideki hoca sayısının 5 olması tesadüf değil. vereceğiniz cevaplardan biri tatmin olmaz ve üstünüze giderse 4-1 öndesiniz fakat sorduğu sorulara vereceğiniz cevaplarla skor heran aleyhinize değişebilir. 2-3 olmadığınız sürece sorun yok zira durum 3-2 altına inmediği sürece üstünlük 3’lü de olduğu için kalan 2 sizi daha fazla zorlamayacaktır. lakin şu istisnayı belirtmem gerekiyor; eğer siz 4-1 önde olsanız ve o 1 danışmanınız ise işin rengi değişir bu maçı kazansanız bile hükmen mağlupsunuzdur.

KAYNAK:

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz