Elektrik Elektronik Mühendisleri Kendilerini Nasıl Geliştirmelidir?

Elektrik Elektronik Mühendisleri Kendilerini Nasıl Geliştirmelidir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği günümüzde en çok tercih edilen bölümler arasında bulunmaktadır.Bölümü kazanma zorluğu tercih edilen üniversiteye göre değişmekte olup önemli olan kendini geliştirmektir.

Örnek vermek gerekirse Sütçü İmam Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi arasında büyük ölçüde puan farkı vardır.Ancak Sütçü İmam Üniversitesindeki öğrenci kendini geliştirirse diğer üniversitedeki öğrenciden iş bulma imkanı olarak öne geçecektir.

Elektrik elektronik mühendisliği kazanmak kolay asıl olan okuyabilmek ve dersleri geçebilmektir bu bölümü yılarca bitiremeyen arkadaşlarımız var.

Hatta yarıda bırakanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok yüksek matematik fizik ve tabi iki elektronik zeka isteyen bu bölüm öğrencinin kendini geliştirmesi sonucunda çok iyi yerlere gelmesini ve rahatlıkla iş bulabilmesini sağlar.
Elektrik Elektronik Mühendisi Peki kendini nasıl geliştirebilir evet okulda gördüğümüz derslerin bir çoğu iş hayatımızda bir işe yaramıyor haklısınız ancak laboratuvar dersleri çok önemli.

Elektrik Elektronik Mühendisleri kendilerini hangi alanda geliştirmelidir?

  1. PLC, SCADA, otomasyon yetkin bir şekilde kullanabilmeli.
  2. C++ temel kodlamayı bilmeli. Autocad kullanabilmeli.
  3. Ms.Office Uygulamaları ve İnternet’i aktif kullanabilmeli.
  4. Multisim – OrCAD PSpice programlarına hakim olmalı.
  5. PIC programlamaya yetkin olmalı. SAP(PM) modülünü kullanabilmeli.
  6. TPM, SMED, tekniklerine hakim olmalı.
  7. En az B sınıfı ehliyet sahibi olunmalı.
  8. İngilizce en az orta düzey olmalıdır.
  9. Askerlik görevini tamamlamış olmalısınız.

evet işe girmek için bunların hepsini bilmek şart değil ancak bunlardan çoğu Elektrik elektronik mühendisliği arayan firmaların şartlarıdır.

Bunlardan bence en önemlileri İngilizce bilgisi, PLC ve erkek öğrenciler için en önemlisi askerlik görevidir. İnternet’te verilen her 100 ilandan 90’ı askerlik muaf olarak eleman aramaktadır.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz