FTP Nedir? FTP Adresi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özet

FTP Nedir ? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

FTP Nedir? FTP Adresi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda FTP Nedir? FTP adresi nasıl alınır? FTP ‘ye bağlanma ve FTP’ ye bağlanma programlarını açıklayıp inceleyeceğiz.

İlk olarak FTP nedir? onu açıklayacağız ki sizde ona göre en iyi FTP Programlarını seçmeniz kolaylaşacaktır.

Dosya aktarımı iletişim kuralı (FTP) orijinal açıklaması 16 Nisan 1971 yılında Abhay Bushan tarafından yapılmıştır. Zaman geçtikçe farklı özellikler kazanarak değişen iletişim kuralı, son olarak RFC 2428 tanımlaması ile IPv6 desteği sağlamaya başladı ve bundan sonraki güncelleştirmeler birçok güvenlik açığını kapatmaya yönelik gerçekleşmiştir.

FTP’nin açılımı File Transfer Protocol yani dosya aktarım iletişim kuralıdır. FTP, bir veri yığınının bir aygıttan diğer aygıta aktarılması için kullanılır. Yani daha açıklayıcı bir dille anlatacak olursak; bir veriyi FTP kullanarak başka bir TCP/IP ağı üzerinde bulunan kullanıcıya göndermektir.

FTP programları aracılığı ile bir data göndermek için gönderilecek ağdaki bilgisayarda aktif bir kullanıcı ismi ve şifresi gerekmektedir.

Yukarıda FTP’ nin ne olduğunu açıkladığımızı umuyorum bu bilgileri verdikten sonra sıra piyasadaki Ftp programlarını incelemeye geldi. Web Masterlar’ın en çok kullandığı programlar aşağıda verilmiştir.

1-FileZilla

FileZilla günümüzde en çok kullanılan FTP programıdır. Açık kaynak kodlu olarak kullanılan yani ücretsiz olan bu program oldukça basit bir arayüze sahiptir. Ayrıca Türkçe dil desteği mevcuttur.

Hızı kalitesi ve özellikleri ile FileZilla bizim listemizde 1 Numaradır. Eğer FileZilla programını indirmek isterseniz Aşağıdaki indirme butonunu kullanabilirsiniz.

FileZilla İndir

FileZilla Nedir Nasıl kullanılır FTP adresi

2-CuteFTP

CuteFTP, FileZilla ya çok yakın bir program olarak dikkatimizi çekmekte ancak farkı ücretli olması isteyen ziyaretçilerimiz CuteFTP’ yide tercih edebilirler ayrıca dosya boyutu ve farkı gözetmeksizin bütün dosyalarınızı aktarma özelliği de bulunmaktadır. Eğer CuteFTP programını indirmek isterseniz aşağıdaki indirme butonunu kullanabilirsiniz.

CuteFTP İndir

3-WinSCP

WinSCP FTP programı açık kaynak kodlu ücretsiz bir dosya aktarım programıdır. Dosyalarınızı FTP üzerinden sitenize aktarmanızı sağlayacak bu program sadece windows kullanıcıları için geliştirilmiştir. WinSCP Programını indirmek isterseniz aşağıdaki indirme butonu kullanabilirsiniz.

WinSCP İndir

4-CyberDuck

CyberDuck, ilk olarak Mac OS X için kullanılmak üzere geliştirilen ve free olarak dağıtılan popüler bir FTP programıydı. 2014 yılından itibaren CyberDuck, kendini Windows da kullanılmak üzere yeniledi ve yine ücretsiz olarak sundu. CyberDuck programını İndirmek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

CyberDuck İndir

4 Yorum

  1. Onur 16 Ocak 2017
  2. MuhammedSefer 23 Ocak 2017
  3. barisct 23 Ocak 2017
  4. Adnan Dan 24 Ocak 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz