Güneş Panelinden Nasıl Elektrik Üretilir?

Güneş Panelinden Nasıl Elektrik Üretilir?

İlk başta izninizle Güneş Panelinden Nasıl Elektrik Üretilir açıklayalım.

Güneş panellerinin diğer adı fotovoltaik panellerdir. Fotovoltaik Paneller silikon hücrelerinden oluşurlar. Bu nedenle güneşten gelen foton ışınlarını iyi bir şekilde emmektedirler. Soğurulan foton ışınları panelin silikon hücrelerindeki atomları etkileşime geçirirler.

Uygulanan etkileşim ile atomlar bir üst enerji seviyesine geçer. Etkileşim devam ettikçe elektron atomdan uzaklaşır ve sonunda da kopar. Bu sayede sisteme dahil olarak elektrik akımını oluşturur. Buradaki akım doğru (DC) akımdır. En sonunda akım depolanmak üzere akülere gönderilir.

Güneş panellerinin verimi genellikle %15-20 arasında bulunmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik üretme işleminde esas olan ortamın sıcaklığı değil güneş alma süresidir.

Bu nedenle ülkemiz de yıllık bazda Akdeniz ve Ege bu açıdan verim anlamında daha elverişlidir. Ayrıca ortamın aşırı sıcak veya aşırı soğuk olması güneş panelinin verimini düşürür.

Diğer bir soru ise güneş panelleriyle elektrik üretmek için hangi sistemlere ihtiyaç duyarız?

AKÜ

Güneş panellerinden gelen enerjinin depo edildiği yerdir. Kuru akü cinsleri daha hesaplıdır. Ancak kapasitesi yarıya indiği zaman tekrar doldurulması kullanım ömrü açısından çok önemlidir. Genellikle 12 volt aküler kullanılır. Akü sayesinde güneş olmayan günlerde bile elektrik ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

AKÜ ŞARJ REGÜLATÖRÜ

Güneş panellerinden gelen akımı optimize eder ve aküye gönderir. Bu özelliği ile akünün tam dolmasını veya tam boşalmasını engellerler. Akünün ömrü açısından önemi büyüktür. Ayrıca regülatör seçimi yapılırken;

  • Akünün voltaj değerlerini bilmek,
  • Güneş panellerinin output değerlerini bilmek gerekir.

EVİRİCİ(INVERTER)

Güneş panellerinden üretilen enerji eğer ihtiyaç fazlası ise elektrik şebekesine verilebilir veya ev içinde kullanılabilir. Ama ev içinde veya şebekede kullanılması için akımın çevrilmesi gerekir. Panellerden gelen doğru akım (DC) bu yolla alternatif akıma (AC) çevrilir. Maliyeti 450 Eurodan başlamaktadır.

Bu sistemi isteğimize göre temin ettikten sonra PV Syst simülasyon programı yardımıyla maliyetleri hesaplayabiliriz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +