Gzip Nedir ? Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır ?

5

Özet

Gzip Nedir ? Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır ? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Gzip Nedir ? Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır ?

Günümüzde her web sitesi sahibinin en dikkat ettiği kriterlerin başında site hızı gelmektedir. Site hızı doğrudan ve dolaylı olarak potansiyel ziyaretçi sayısına etkisi vardır. Ziyaretçi sayısı da bildiğiniz gibi cebinize girecek parayla doğru orantılıdır. O zaman Gzip Nedir ? adlı yazımızı okumaya devam etmenizde fayda var.

Hızlı açılan web sitesini arama motorları da sever. Peki sitemi nasıl hızlandırabilirim diye sorabilirsiniz. Özellikle yoğun içeriğe sahip siteler için bunu yapmanın bir çok yöntemi mevcuttur. Biz bu yazımızda size Gzip Nedir ? Gzip Sıkıştırması Nasıl Yapılır ? bunu göstereceğiz.

Gzip, bir tür sıkıştırma yöntemidir. Bu yöntem ile sitenizde bulunan içeriklerin kendi dosya boyutlarının altında depolanmasını sağlar. Bu sayede de sitenizde kullanılan potansiyel bant genişliğinden (site trafiği) tasarruf sağlayacaksınız.

Eğer sizinde siteniz aylık belli bir ziyaretçi potansiyeline ulaşmış ve site içi trafiğiniz çok yüksekse, siteniz Gzip sıkıştırma yöntemi sayesinde rahatlayacaktır. Bu rahatlamayı ise sitenizdeki dosyaları sıkıştırarak trafik kotanızı düşürerek sağlar. Ayrıca sıkıştırılan dosyalar sayesinde site açılış hızınızda (pagespeed) gözle görülür bir hızlanma yaşanacaktır.

Ben kendi sitemde de WordPress Gzip Sıkıştırma yöntemini kullanıyorum ve size de şiddetle tavsiye ediyorum.

Sitenize Gzip Testi Yapın!

Sitenizin Gzip Sıkıştırma Özelliği aktif mi ? diye bakmak isterseniz Gzip Test sayfasına gidip sitenizi test etmenizi öneririm. Bu test sonrasında eğer sitenizde Gzip özelliği aktif değilse aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Gzip Sıkıştırma Özelliğini Nasıl Aktif Edebilirim ?

Bu özelliği aktif etmek için aşağıdaki kodları .htaccess dosyasına yazmanız yeterli olacaktır.

Bu kod bazı sunucu türlerinde çalışmamaktadır. Eğer aşağıdaki kodu yazdıktan sonra herhangi bir hata almaz iseniz Gzip özelliğini doğru bir şekilde aktif etmişsiniz demektir. Oldu ki hata aldınız o zaman eklediğiniz kodları silerek .htaccess dosyasını düzenlemeniz yeterli olacaktır. Sorularınız için yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz