Java Nedir ? Java Ne İşe Yarar ?

Java Nedir ? Java Ne İşe Yarar ?

Java Nedir ? Java Ne İşe Yarar ? yazımızda Java’yı açıklamak gerekirse, James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dilidir.

Java uygulamaları bilgisayar mimarisine bağlı olmadan herhangi bir Java Virtual Machine (JVM)‘de çalışabilen tipik bytecode‘dur. Yani kısaca açıklamak gerekirse java üstünde yazılan kodlar bit kodlara (1/0) çevrilerek her PC platformunda çalışabilecek özelliktedir. Bu sayede gayet esnek bir program olma özelliği de taşımaktadır.

Java Çalışma Mantığı Nedir ?

  1. Java kodu yazılır.
  2. Yazılan kod bir Java derleyicisi ile derlenir. Sonuçta “bytecode” adı verilen bir tür sanal makine kodu ortaya çıkar.Yukarıdaki paragrafta açıkladığımız gibi bir kere bytecode oluştuktan sonra yazılım sanal makine içeren tüm işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.
  3. Bu bytecode Java Sanal Makinesi (JVM) tarafından işletilir. Bu aşama, her bir bytecode komutunun teker teker yorumlanması ile icra edilebileceği gibi, anında derleme kullanılarak da gerçekleştirilebilir.

Kısa Notlar

  • Java programı genel anlamda 2 kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan 1.si java kodlarımızı yazdığımız “src” yani source bölümü, 2.si ise “jar” adı verilen java kütüphanesi bölümüdür.
  • Java programları “class” adı verilen temel bölümlerden oluşmaktadır.
  • Class’lara isim verirken baş harfi büyük olur. Böyle olması zorunlu değildir ancak programcılar tarafından uygulanan genel bir kuraldır.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz