Java Programlama For Döngüsü ve Kullanımı

Java Programlama For Döngüsü ve Kullanımı

Java Programlama For Döngüsü ve Kullanımı adlı yazımızda java programlamada for döngüsüsün nasıl kullanıldığını örnek ile açıklayacağız. Daha önceki yazımızda ise java programlama while döngüsünü anlatmıştık. Eğer isterseniz belli bir referans olması için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Java Programlama For Döngüsü Örneğimizi yazarsak;

Burada for döngüsü için 1 adet ForOrnek adında bir class açtık. Daha sonra main’in içinde kodlarımız yazıyoruz.

Java programlamada for döngüsü 3 adet koşuldan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi int i = 0 dır. Burada i değişkeninin tanımlanması yapılarak i’ye bir değer atanır. Eğer bu değeri burada tanımlamak istemez isek for döngüsünün başlangıcında da tanımlayabiliriz int i gibi. Ama i = 0 ‘ı for döngüsü içinde de yazabiliriz bu size kalmış bir şey.

İkincisi koşul ise i değişkeninin değer aralığıdır. Yukarıda bu i <= 10 şeklinde tanımlanmıştır. Burada i değişkeni 0’dan 10 ‘a kadar sayacaktır.

Üçüncü koşul ise i++ ‘dır. Bu koşul i değişkeninin nasıl değişeceğini belirtmektedir.

For döngüsü içinde yazılan System.out.println(i); kodu ise for döngüsü içinde tanımladığımız şartlar kapsamında i değişkeninin değişimlerini ekrana yazdırmak için kullanılmaktadır.

Son olarak For döngüsü içindeki şartlar sağlandıktan sonra program for döngüsünden çıkacaktır. Bu kodlar sayesinde 0’dan 10’a kadar bu aralıktaki rakamlar ekrana yazdırılmış olacaktır.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz