Java Programlama While Döngüsü

Java Programlama While Döngüsü

Java Programlama While Döngüsü adlı yazımızda Java’da Döngü Kullanimi – For , while ve do-while döngüleri hakkında kısa örneklerle açıklayacağız.

Java’da “while” sonsuz döngü olarakta bilinir. Genellikle diğer programlama dillerinde de böyle bilinir. Bu dillere örnek vermek gerekirse; Arduino while döngüsü, C tabanlı while döngüleri vb.

While döngüleri diğer döngü ve işlemlerlede kullanılabilmektedir. Do while döngüsü gibi.

While döngüsünü kullanırken döngünün yanındaki () parantezin içine ne yazılırsa; döngü o parantez içindeki şartı sağladığı sürece program while döngüsü içinde kalacaktır. Ne zaman parantez içindeki şart sağlanmaz ise program while döngüsünden çıkar ve sıradaki kodu çalıştırır.

Java için While Döngüsünü bir örnekle açıklarsak;

  1. Aşağıdaki programda bir main class ve ayrıca menuGoster adında başka bir static class vardır. Neden Static olduğunu sorarsanız kısaca açıklarsak ana program üzerinde bir class çağırmak istersek çağıracağımız class static olmak zorundadır. Şimdilik bu kadar bilsek yeterlidir.
  2. Şimdi programı inceleyelim. Programımız 2 adet classtan oluşmaktadır. IlkProgram classı içinde 2. class çağırılmıştır.
  3. 2. class yani menuGoster classı ise while döngüsü yardımıyla yazılmış basit bir menü örneğidir.
  4. İlk olarak menümüz 4 farklı seçenekten oluşmaktadır. Seçenek değerini tutmak için bir “x” değişkeni atadık ve bunu 0’a eşitledik.
  5. Daha sonra “X” değişkenini kullanıcıdan almak için  Scanner sc = new Scanner(System.in); kodunu kullandık. Bu kod yardımıyla kullanıcıdan gelen atamaları okuyabileceğiz. Bu kodu kullanabilmeniz için başta bulunan java.util.Scanner kütüphanesini kullanmamız gerekmektedir.
  6. Şimdi sıra geldi While döngüsüne, while döngümüzü açıyoruz ve şarta x != 4 yazıyoruz. Bu sayede program x 4’e eşit olmadığı sürece çalışacak ve değer 4 olduğunda while döngüsünden çıkacaktır.
  7. Döngü içinde System.out.println(); kodu yardımıyla menümüzü yazdırıyoruz ve kullanıcıdan bir seçenek seçmesini istiyoruz.
  8. Kullanıcıdan girilen seçeneği x’ e atamak için x = sc.nextInt(); kodunu kullanıyoruz.
  9. Daha sonra girilen seçeneklere göre mesaj vermek için kodda görülen if, if-else ve else yapılarını kullanıyoruz. Eğer İf yapıları ile ilgili yazımızı okumak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Java Programlama İf-Else Yapıları ve Örnekleri

Kodumuz bu kadar eğer isterseniz sizde programı kendi PC nizde çalıştırarak deneyebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz