Keep-Alive Nedir ? Keep-Alive Sorunu Ve Çözümü

Özet

Keep-Alive Nedir ? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Keep-Alive Nedir? Keep-Alive Sorunu Ve Çözümü

Merhaba bu yazımızda Keep-Alive Nedir ve bu özelliği nasıl aktif edebileceğimizi sizlere göstereceğiz.Öncelikle bir web sitesi açtığımızda pagespeed testlerini yapmayan yoktur herhalde işte bu testleri yaparken Gtmetrix, Google Pagespeed vb. gibi siteleri kullanırız  bu sitelerin bize verdiği test raporunun altında ‘Keep-Alive Disabled’ diye bir hata almışşınızdır. Peki nedir bu Keep-Alive.

Keep-Alive, açılan bir bağlantıyı belli bir süre daha açık tutar ve o süre içerisinde bağlantı devam ederse yeni bir bağlantı açılmadan aynı işlem içerisinde gelen bağlantıyı işlemeye devam eder, site hızı ve sunucu performansı açısından faydalı bir özelliktir.

Peki böylesine faydalı bir şey neden bende açık değil diye sorabilirsiniz. Yanıtı gayet basit host hizmetini aldığınız firmadan eğer paylaşımlı hosting olarak hizmet alıyorsanız sitenizin sorgularının serverları şişirmemesi için bu özellik otomatik olarak kapalı gelmektedir. Bu özelliği öncelikle aktif hale getirebilmek için host firmanıza mesaj atmanızı öneririm.

Mesaj attığınızda ise genellikle şöyle bir yanıt alabilirsiniz;Paylaşımlı sunucularda keep alive nin devamlı açık olduğunu ancak bunun dışarıdan kontrole izin verilmediğini Phpinfo dan bunun aktif olduğunu görebileceğimizi Canlı kalma süresinin 60 saniye olduğunuPaylaşımsız sunucu aldığımızda bu özelliğinin tamamen müşterinin insiyatifine kaldığını Pagespeed değerine çok cüzî bir etkide bulunacağını söyleyecektir.

Hepsi yanlış mı hayır doğru yanları da var ancak siz sağlıklı olması için Keep-Alive özelliğini enable (aktif) etmek isterseniz aşağıdaki kodu “.htaccess dosyanızın içerisine #END WordPress satırından sonra ekleyin.

Sevgili okurlarımız eğer yazımızı yararlı bulduysanız yazımıza yorum yaparak veya reklam aracılığı ile bize destek olabilirsiniz.

Güç Sizinle Olsun 😀

1 Yanıt

  1. Aleejhoan 16 Ocak 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz