Kopya Makale Kontrol Siteleri

5

Özet

Kopya Makale Kontrol Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Kopya Makale Nedir? Kopya İçerik Kontrol Siteleri 

Kopya Makale Kontrol , eğitim görevlileri ve site sahipleri açısından günümüzde en önemli konulardan birisi olma durumundadır. İlk olarak eğitimden başlarsak, eğitim araçlarının veya teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok kaynak sanal ortama ayak uydurdu ve ufak bir araştırma ile bu dokümanlara ulaşmak mümkün.

Bu durum belli bir kitleye (öğrencilere) ödev veren eğitim görevlileri açısından kritik bir aşamadadır. Çünkü öğrenciler hiç uğraşmadan ödevleri İnternet üzerinden kopyala yapıştır yaparak bilgi hırsızlığı yapmaktadırlar.

Ayrıca yazımızın başında belirtilen 2. durum ise web site sahipleri. Web site sahiplerinin en muzdarip olduğu konulardan biri kopya içerik sorunudur.

Şöyle düşünün siz bir site açıyorsunuz ve satın alarak veya kendiniz uğraşarak uzmanlık alanınızda 1000 kelime üstü bir makale yazıyorsunuz ve biri geliyor bunu kopyala yapıştır yaparak sitesine ekliyor.

Ne kötü bir durum işte bu durumun önüne geçmek için size ne yapmanız gerektiğini ve kopya içerik kontrolü yapabileceğiniz siteleri yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle sitenizde paylaştığınız kopya içerik ilk zamanlarda sizi Alexa ‘da yükseltecektir. Ama ancak kendinizi kandıracaksınız çünkü Alexa’yı kandırmış olabilirsiniz ama Google’ı kandıramazsınız.

Bildiğiniz üzere Google’da bir çok mühendis çalışmakta ve bu mühendislerin geliştirdiği karmaşık bir algoritma yapısı bulunmaktadır. Bu sayede kopya içerikleri algılamakta ve sitenizin Google’da üst sıralara çıkmasını engellemektedir.

Hatta daha kötüsü Google tarafından  siteniz spam olarak algılanırsa sandbox‘a düşmeniz bile muhtemel. Bu yüzden siz siz olun kopya içerikten uzak durun.

Ben sitemde özgün makalelerimin çalınmaması için WP-CopyProtect WordPress eklentisini kullanmaktayım. Bu eklenti sayesinde sitenizde copy-past işlemi yapılamıyor ve yazılarınız seçilemiyor. Eğer sizde kendi sitenizde bu eklentiyi kullanmak isterseniz WordPress Yazı Kopyalamayı Engelleme yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Şimdi gelelim kopya içerik kontrolünün nasıl yapıldığına. Site sahibi olarak bir makale satın aldınız veya bir makale yazdınız ya da eğitim görevlisi olarak ödevleri topladınız ve bu dokümanların intihal mi yoksa özgün mü olduğunu kontrolünü yapacaksınız.

Bu kontrolü aşağıdaki siteler ile yapabilirsiniz;

Anti-Plagiarism

Bu Kopya Makale Kontrol Programı öncelikle ücretsizdir. Web üzerinden kopyala yapıştır yazarlığının önüne geçmek için kullanılabilecek bir sitedir. Program ile doc* docx* pdf* vb. dosya türlerini desteklemektedir.

Programı indirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Anti-Plagiarism Programını İndir

 

 

Duplichecker

Kopya Makale Kontrol sitelerinin bir diğeri ise Dublichecker kullanarakta kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. Sistemi kullanmak ücretsizdir. Sadece Dublichecker sitesine gitmeniz yeterli.

Daha sonra kopya kontrol için 2 seçenek mevcut sitede. İsterseniz dosyayı siteye yükleyip kontrol et diyebilirsiniz. İsterseniz de içeriği direk sitedeki text alanına kopyalayabilirsiniz.

Plagiarismanet

Site ücretsiz olup ayrıca android ve ios uyumlu cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Plagiarismanet, Siteye link yapıştırarak kopya makale kontrol yapabileceğiniz gibi dosya yükleyerek veya makaleyi text kutusuna yazarak da arama yapabiliyorsunuz.

PlagiarismChecker

PlagiarismChecker sitesi makalenizin herhangi ardışık 50 kelimesini yazarak kontrol yapabildiğiniz bir sitedir. Site Google ve Yahoo arama motorlarından bilgileri çekerek işlemleri gerçekleştirmektedir. Site ayrıca url kısmı ile de arama gerçekleştirebilmektedir.

SmallSeoTools

SmallSeoTools sitesi url ile kontrol yapabildiği gibi text dosyasına makalenizi yazarakta kontrol yapabiliyorsunuz. Ben sitemde daha çok bu siteyi kullanmaktayım.

Yukarıda yazdığım siteler gibi daha onlarca site bulunmaktadır. Ancak benim en çok kullandığım siteleri sizin için derlemek istedim. Yukarıdaki siteleri inceleyebilir ve hangisi sizin için daha kullanışlı ise onu kullanabilirsiniz.

Eğer soru sormak isterseniz yorumlar ile veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer beğendiyseniz yazımızı aşağıdaki sosyal platformlar üzerinden beğenebilir veya paylaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Samet Teke 23 Ocak 2017
 2. Onur 24 Ocak 2017
 3. Erhan Yavuz 24 Ocak 2017
 4. MuhammedSefer 24 Ocak 2017
 5. sefer 24 Ocak 2017
 6. mahmut 24 Ocak 2017
 7. Okan 24 Ocak 2017
 8. kaanep 24 Ocak 2017
 9. Ismet 24 Ocak 2017
 10. Web Cenneti 7 Mart 2017
  • atilgant 7 Mart 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz