LDR Devre Yapımı

LDR Devre Yapımı

LDR Devre Yapımı adlı yazımızda gayet basit bir devre olan LDR kullanarak led ışık kontrolü yapacağız. Bu alıştırma sayesinde sensörlerin elektronik devrelerde nasıl kullanıldığını görecek ve bu konu hakkında basit bir uygulama yapmış olacağız.

Peki Nedir Bu LDR ?

LDR, Türkçe’de Foto Direnç olarak adlandırılmaktadır. Foto dirençler, üzerlerine gelen ışık şiddeti arttıkça direnç değeri doğrusal olmayan bir şekilde azalır. LDR‘nin aydınlıkta direnci minimum, karanlıkta maksimumdur.

LDR Devre Yapımı projemiz ışığın yoğunluğuna bağlı olarak ortamın karanlık mı yoksa aydınlık mı olduğuna karar vermek için kullanılabilir. Sistemi daha stabil hale getirmek için devrede Arduino kullanabiliriz. Ancak Arduino’ya geçmeden projenin ana mantığını anlamak için bu uygulama bizim için yeterli olacaktır.

Kullanılan Malzemeler

  • BC547 transistor
  • LDR
  • LED
  • 10K direnç
  • Breadboard

Yukarıdaki listede bulunan malzemeler herhangi bir elektronik mağazasında bulunabilecek malzemelerdir. Toplamda sizin pazarlık yeteneğinize bağlı olarak 5-10 TL arası bir fiyat tutacaktır.

Devre Şeması

 

LDR Devre Yapımı

Yukarıdaki şemada sadece 4 adet bileşen bulunmaktadır. Devreyi birleştirmek için herhangi bir zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum. Tek yapmanız gereken devre şemasını takip etmek.

Ve SON

LDR Devre Yapımı

 

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +