LED Driver – LED Sürücü Nedir ?

LED Driver veya diğer adıyla LED Sürücüler, led uygulamalarının vazgeçilmez elemanıdır. LED Driver olmaksızın hiç bir led çalışamaz. Şimdi diyebilirsiniz ki COB Ledler driversız çalışıyor hayır COB Ledler bile içlerinde driver görevini üstlenen komponentleri ihtiva etmektedir. Evlerimizde veya iş yerlerimizde kullandığımız led armatürlerinin içlerinde bulunan led driverlar ledlerin çalışması için gereken akım ve gerilimi sağlayarak ledlerin stabil ve uzun ömürlü çalışmasını sağlarlar.

LED Driverlar kendi aralarında 2 çeşite ayrılırlar. Bunlar;

  • Sabit Akım Led Driver (Constant Current)
  • Sabit Voltaj Led Driver (Constant Voltage)

Bu 2 seçenekten uygun olanını kendi led uygulamanıza göre siz seçmelisiniz.

Sabit Akım Led Driver (Constant Current)

 

led driver

 

Power LED’lerin sürülmesinde kullanılır. Power LED’lerin güçleri genellikle 0,5W, 1W, 2W, 3W ve 5W olup 350 mA ve katları (700 mA, 1050 mA..) şeklinde artan LED driverlar ile beslenmektedirler.

Power LED’ler akımlarını sınırlanmazsa çok fazla akım çekerler. Bu nedenle mutlaka akım sınırlamalı LED güç kaynaklarının kullanılması gerekmektedir. Çünkü fazla akım çekilmesi ısınmalara ve ömürlerinin kısalmasına neden olur. Halbuki LED’lerin tercih edilmesinin esas nedeni ömürlerinin uzun olmasıdır. Akım sınırlamalı LED driverlar tasarım kolaylığı sağlamak için belirli akımlarda üretilmektedir.

 

Sabit Voltaj Led Driver (Constant Voltage)

Düşük Güç ve Orta Güç ledler düşük akımla çalışırlar ve bu LED’lere sabit voltaj sağlayan AC veya DC güç kaynakları ile beslenirler. Sabit voltaj sağlayan bu güç kaynakları genellikle 12, 24 Volttur.

LED Driver Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Verimlilik
LED Sürücü verimlilikleri genel olarak üreticiye ve tasarima bağlı olarak 75%-93% aralığında değişmektedir. Kayıplar genellikle anahtarlama,ic; dirençler ve transformatör seçimlerinden kaynaklanır. LED driver seçimlerinde verimlilik minimum >85% olmalıdır.

Güç Faktörü

Güç faktörü elektriksel gucün ne derece verimli kullanıldığının bir ölçüsüdür.İdealde güç faktörü değeri 1 olmalıdır. Ancak ne yazık ki gerçek dünyada Güç Faktörü yüksek endüktif yükler ile 0,7 veya altına düşer..
Güç Faktörü düzeltme kondansatörleri elektriksel yükün azaltılması,böylece kayıp enerjilerin mimimize edilmesi ve tesisin enerji verimliliğinin arttırılarak elektrik faturasının düşmesini sağlar.
Genel olarak Güç Faktörünün 1 olması zordur fakat bir çok LED driver firması 0,90’dan büyük güç faktörü değerini sağlayabilmektedirler.

Dayanıklılık
Driver’ın beklenen ömrü, aydınlatma sisteminin beklenenden yüksek çalışma sıcaklıklarına uygun olmalıdır.Titreşim, sıcaklık, nem ve diğer çevresel koşullar LED driverı oluşturan bileşenler üzerinde olumsuz etki yaratabilirler.

Toplam Harmonik Bozulma (THD)
Bir sinyaldeki toplam harmonik bozulma veya THD,mevcut harmonik bozulmaların ölçümü ve temel frekans gücünde tam harmonik bileşenlerin güçlerinin toplam oranı olarak tanımlanır. THD bir elektrik güç sisteminde güç kalitesini karakterize etmek için kullanılır.
Güç sistemlerinde, düşük değerli THD tepe akımlarının azaltılması anlamına gelir.THD değerinin % 20’den küçük olması tavsiye edilir.

3 Yorum

  1. sefa 11 Temmuz 2017
  2. Ahmet 17 Temmuz 2017
  3. halil okur 25 Temmuz 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +