PLC Nedir? Ne İşe Yarar?

4

Özet

PLC Nedir Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

PLC Nedir? Ne İşe Yarar?

PLC Nedir PLC: Programlanabilir Mantıksal Denetleyici’dir.

PLC, fabrikaların üretim departmanlarında ya da makinelerin kontrol edilmesi gibi işlemlerin denetimi esnasında kullanılan otomasyon cihazıdır.

İçerisinde bir adet mikroişlemci bulunmaktadır. Karmaşık sistemleri programlarken kullanabilirsiniz.

PLC, giriş bilgilerini gözünüzle göremeyeceğiniz hızlara ulaşarak tarar. Bu tarama sonucunda en uygun çıkış bilgilerini içinde bulunduğumuz zamana yakın, cevap verebilecek bir şekilde çalışır. Yani sorumuzun cevabı kısaca: Teknolojik araç gereçlerdeki hata oranını minimuma indirmeye yarayan bir cihazdır.

PLC Hangi Bölümlerden Oluşur?

  • (CPU) Merkezi İşlem Birimi
  • Bellek Birimi (ROM, RAM vs.)
  • Giriş-Çıkış Birimleri

CPU Merkezi İşlem Birimi: CPU, PLC’nin çalışması için olmazsa olmazdır. PLC’nin denetlenmesini, çalışmalarını düzenlemesi, sayma, tüm aritmetik ve mantıksal işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi görevleri üstlenir.

Bellek Birimi (ROM, RAM vs.): PLC’de genellike EPROM bellek birimi kullanılır.

EPROM: (Eresable Programmable Read Only Memory)

Bu bellek alanı istenildiği zaman tekrar yazılabilir, silinebilir ve programlanabilir       salt okunan hafıza anlamına gelir.

 

Giriş-Çıkış Birimleri: PLC’deki olmazsa olmazlardandır. Bu otomasyon cihazının (PLC) gözü kulağıdır. Yani: Hareketinizi algılayan sensörlü lambanın yanmasında baş rollerdir.

Şöyle ki: Hareketi algılayan sensörlü lambada giriş bölümü bulunur. Bu giriş bölümü de PLC’nin lambayı yakmasını sağlar.

Nerelerde Kullanılır?

PLC günümüzde birçok sektörde güncel olarak kullanılmaktadır. Sektörlerden bazıları ise şunlardır: Haberleşme ve network uygulamalarında; petrol ve kimya, demir-çelik, otomotiv, tekstil, enerji, lojistik ve nakliye gibi sektörlerde PLC’nin sıkça kullanıldığı görülmektedir.

1 Yanıt

  1. Sabri 21 Ekim 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz