RELUX Aydınlatma Tasarım ve Hesaplama Programı Kılavuzu

5

Özet

RELUX Aydınlatma Programı Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

RELUX Aydınlatma Tasarım ve Hesaplama Programı Kılavuzu

RELUX Aydınlatma Programı, Aydınlatma hesaplarını kullanılacak aydınlatma ürün sayısını makan çeşitlerinin aydınlatma katsayı değerlerinin hesabını; mekanda kullanılan renk skalası ve 3D cisimlerin etkilerini de hesaplayan gelişmiş bir aydınlatma tasarım ve hesaplama programıdır.

RELUX Aydınlatma Programı, bünyesinde uluslararası firmaları barındırmaktadır. Bu firmalara ait yaklaşık 1 milyon ürünü ve bu ürünlere ait aydınlatma ölçüm verilerini siz kullanıcılara sunmaktadır.

Ayrıca ürün ölçüm verileri paralel olarak diğer formatlara taşınabilmektedir. Bu sayede diğer programlar aracılığı ile projelerinizi destekleyebilirsiniz.

RELUX Aydınlatma Programı tamamen ücretsiz bir programdır. Diğer program üreticileri gibi lisans ücretini kullanıcıdan değil ürünlerin programa dahil edilmesine karşılık aydınlatma firmalarından almaktadır. Bu sayede hem kullanıcılar projeleri için programa ücretsiz kullanabilmekte hem de üretici firmalar ürünlerin reklamlarını RELUX üzerinden yapabilmektedir. Bir nevi Win-Win olayı diyebiliriz.

Eğer aydınlatma hesabı ile daha fazla bilgi edinmek isterseniz Aydınlatma Tekniği Ders Notlarımızı incelemenizi önermekteyiz.

Ders notlarımızı incelediyseniz RELUX programının nasıl indirileceğine geçebiliriz. RELUX Programını aşağıdaki butondan indirebilirsiniz. İndirmesi gayet butona tıkladıktan sonra açılan ekrandan son sürümü seçip Download butonuna tıklıyorsunuz. Programın son sürümü 345 Mb boyuta sahiptir. İnternet hızınıza bağlı olarak indirmenin süresi değişebilir.

RELUX İNDİR

 

 

Aşağıdaki içindekiler bölümünden yazımız ile alakalı ilgilendiğiniz bölümlere kolayca ulaşabilirsiniz. 

İÇİNDEKİLER

1-RELUX Aydınlatma Programı Kurulumu

2-RELUX Aydınlatma Programı Kullanımı

3-RELUX Aydınlatma Programı Ders Notları ve Kullanma Kılavuzları


1-RELUX Aydınlatma Programı Kurulumu

RELUX Programı Kurulum Dil Seçeneği

Yukarıdaki butondan RELUX programımızı indirtikten sonra yüklediğimiz dosyayı açıyoruz. Setup dosyası açıldıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda 2 adet dil seneği mevcut biz İngilizce’yi seçiyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

RELUX Programı Kurulumu Sözleşme Onayları

Bu seçeneği geçtikten sonra karşımıza gizlilik politikaları, lisans sözleşmeleri ve kullanıcı sözleşmesi sekmeleri gelecek bu adımlarıda “OK” diyerek geçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RELUX Programı Kurulumu Türkçe Dil Desteği Seçimi

Programın sözleşme sekmelerini onayladıktan sonra karşınıza program dili seçimi ekranı gelecektir. Bu ekranda Türkçe dil desteği mevcuttur. Açılan listeden Türkçe’yi seçiyoruz ve devam ediyoruz.

RELUX Programı Kurulumu Son Rötuşlar

Bu sekmeden sonra karşımıza programın hangi sürücüye kurulacağı sorulacak. Buradan istediğiniz sürücüyü ve lokasyonu seçerek devam edeceksiniz.

Program yüklemesi tamamlandıktan sonra karşınıza daha öncede olduğu gibi dil seçenekleri çıkacak. Dil seçeneklerinin hepsini Türkçe olarak seçip devam edin.

Bu aşamadan sonra RELUX programı bilgisayarınıza kurulmuş oldu. Artık Aydınlatma Tasarım ve Hesaplama işlemlerine geçebiliriz.

2-RELUX Aydınlatma Programı Kullanımı

RELUX Programı İlk Bakış

Programı açtıktan sonra aşağıdaki şekilde ekran geliyor. Burada çalışma yapacağımız projeye göre sunulan seçenekleri var. İç mekan aydınlatması, dış ortam aydınlatması, yol projesi gibi kendimiz yeni proje oluşturabileceğimiz gibi, yardımcılar sekmesindeki kısım üzerinden hazır bir proje ya da resim üzerinde düzenlemeler yapabiliyoruz.

RELUX Mekan Boyutlarının Girilmesi

Yukarıdaki sekmeden mekan seçimi yapıldıktan sonra aydınlatılacak mekanın özellikleri belirlenir. Bu özellikler arasında mekanın eni boyu metrekaresi bulunmaktadır. Bu özelliklerin hepsi mekanın aydınlatma hesabına etki eden faktörlerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RELUX Mekan Renklerinin Girilmesi

Mekanın çalışma düzlemi değerleri girildikten sonra; sayfanın yan tarafında görülen tavan, zemin ve duvarların renkleri seçilir. ‘colour’ sütununda görüldüğü şekilde değiştirilmek istenen bölgenin rengi tıklanarak renk paletinden sağ alt köşedeki yansıtma yüzdeleri de göz önünde bulundurularak seçilir ve sonra ‘ok’ butonu tıklanır.

RELUX Mekan Materyal Ayarlarının Yapılması

Yine aynı ekran üzerinden mekan ile alakalı özel ayarların yapılabilmsei için materyal ayarları seçeneği bulunmaktadır. Bu ayarlar odanın duvar, zemin ve tavanı için kullanılan materyallerin seçimini gerçekleştirir.

RELUX Projeye Lokasyon / Konum Ekleme

Bütün ayarlar yapıldıktan sonra projenin gün ışığı hesaplamalarının düzgün bir şekilde yapılabilmesi için lokasyon eklememiz lazım. Projeye konum eklemek aşağıdaki pencere üzerinden yapılmaktadır.

RELUX Projeye Eleman Ekleme

Projemizin özelliklerini girdikten sonra projemize eşyalar, lambalar,armatürler vb. eklemek isteyebiliriz. Bu işlemi ise programımızın üst tarafında bulunan EKLE sekmesinden yapabiliriz.

RELUX Projeye Eklenen Elemanın Konumunu Değiştirme

Ayrıca eklediğimiz ürünlerin konumlarını da ürünlerin üstüne tıklayarak değiştirebiliriz. Bu değiştirme seçenekleri;

  • Konum
  • Döndürme
  • Ölçekleme

olmak üzere 3 seçenekten oluşmaktadır. Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere gerekli alanlardan bunların ayarlamalarını yapabilirsiniz.

3-RELUX Aydınlatma Programı Ders Notları ve Kullanma Kılavuzları

RELUX Kullanma Kılavuzu 

RELUX Kullanma Kılavuzu

 

 

RELUX Aydınlatma Programı Ders Notları

RELUX Kullanma Kılavuzu

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz