SciMAT Nedir ? SciMAT Nasıl Kullanılır ?

5

Özet

” SciMat Nedir ? Scimat Nasıl Kullanılır ? ” Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Bu yazımızda SciMAT Nedir ? SciMAT Nasıl Kullanılır ? Bibliyometrik Analiz Nasıl Yapılır ? Bibliyografya Nedir ? gibi soruların cevabını vereceğiz. Ayrıca SciMAT programını kurulumu ve  SciMAT Programının kullanımının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bibliyometri , belirli bir alanda belirli bir dönemde ve belirli bir bölgede kişiler ya da kurumlar tarafından üretilmiş yayınların ve bu yayınlar arasındaki ilişkilerin sayısal olarak analizidir. Bibliyometrik Analiz yaparken bir çok veritabanı ve analiz programı kullanabilme imkanımız bulunmaktadır.

Ancak yazı başlığında da belirttiğimiz gibi SciMAT programı üzerinden bibliyometrik analiz nasıl yapılır ve SciMAT programı nasıl kullanılır size bunu anlatmaya çalışacağız.

SciMAT Nedir ? 

SciMAT , Bibliyometrik analiz yapabileceğimiz aktif veritabanları üzerinden istediğimiz yayınları dahil edip bunları ayıklayabildiğimiz bir analiz programıdır. Eğer isterseniz SciMAT programını buradan indirebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu programı kullanabilmek için bilgisayarınızdaki Java programı son sürüm olmak zorundadır. Buna dikkat etmenizde fayda var yoksa programı açamayabilirsiniz.

SciMAT İndir

SciMat Nedir

Yukarıdaki bağlantıdan programımızı açtıktan sonra New Project ‘e basıyoruz ve dosya konumu ayarını yaptıktan sonra projemizi oluşturuyoruz.

Projemizi oluşturduktan sonra veritabanlarından indirdiğimiz dosyaları Add Files >> inWosFormat ‘a tıklayarak seçiyor ve projemize ekliyoruz. Bu klemeyi yaptıktan sonra Knowledge Base>> Period ‘u seçiyor ve sol atta bulunan “Add” ‘a tıklayarak proje yılı oluşturuyoruz.

Proje yılı girişini yaptıktan sonra yine period sayfasının sağ altındaki “Add” butonuna basıyor ve soldan istediğimiz yıla ait dökümanları seçiyor ve projeye ekliyoruz.

Normalizasyon 

Sıra geldi şimdi normalizasyon kısmına bibliyometride kişileri en çok uğraştıran ve zaman alan bölüm normalizasyon bölümüdür. Bunun nedeni ise normalizasyon yapılan konuya tam haiz olunamaması ve makalelerde geçen birbirine yakın kelime ve kelime öbeklerinin çokluğu olarak açıklayabiliriz. Bu bölümde aynı anlamı taşıyan veya birbirine çok yakın kelimelerin elemesi  yapılır. Gereksiz ve konu ile ilgisi olmayan kelimelerin projeden atım işleri yapılır.

Normalizasyon Adımları

Bunu yapabilmek için ilk adım üst sekmeden Group Set >> Word >> Find Similar Words by Distances yolunu takip ediyoruz ve karşımıza çıkan ekrandan “1” ‘ i seçiyoruz. Bunu yaptıktan sonra projemize yüklediğimiz makalelerde bulunan ve aralarında sadece 1 harf farkı bulunan kelimeleri biz sıralamaktadır. Böylelikle bu kelimelerden aynı olanları eleyebilir ve analizlerimizin daha kesin ve net sonuçlar vermesini sağlayabiliriz.

Örnek vermek gerekirse 1’i seçip tamam’a tıkladıktan sonra karşımıza 2 kelime çıkardı. ” Internet of Things “ ve ” Internet of Thing “ bu kelimeler arasında sadece “s” yani tekil çoğul farkı vardır. Buda kelimenin anlamını değiştirmemektedir yani 2 aynı kelime o zaman bu kelime öbeklerinden birisini silmemiz gerekmektedir. Genellikle çoğul kelime veya kelime öbeğini silmek daha iyi olabilir.

Bunu yapmak için ekranda tutmak istediğimiz yani silmek istemediğimiz kelimenin üstüne tıklamalı ve daha sonra da “Move” butonuna basılmalıdır. Böylelikle analizimizden çoğul kelime atılmış ve sadece tıkladığımız kelime kalmıştır.

Başka bir varyasyon olarak bize yine 2 kelime verdi arasında tek harf farkı var ancak anlamları başka. Bu sefer 2 sini de tutmak gerekiyor. O zaman bu kelimelerden herhangi birisinin üstüne tıkladıktan sonra “Discard” butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Böylelikle 2 kelimeyi de analizimiz içinde tutabiliriz.

Otomatik Normalizasyon

Yukarıda anlattıklarımızı eğer şansınıza güveniyorsanız daha kolay bir yöntemi bulunmaktadır. Bunun için sırayla Group Set >> Word >> Find Similar Words by Plurals (Automatic) ‘ e tıklıyoruz ve program bizim için ayrıştırmasını yapıyor. Ancak bu yöntem kolay kelimeleri ayrıştırmakta ve sizin gözden geçirmenizde her zaman yarar bulunmaktadır.

Kelimeleri gözden geçirmek ve manuel olarak grup oluşturup aynı anlamları bulunan kelimeleri elemek için sırasıyla Group Set >> Word >> Word Group Manuel Set ‘e tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda solda bulunan kelimeler daha önce oluşturduğumuz move ve discard kullandığımız gruplardır. Sağ altta bulunan kelimeler ise boşta bulunan ve herhangi bir gruba dahil olmayan kelimelerdir. Sağ alttaki kelimeleri inceleyip bir kelime için bir grup oluşturmak isterseniz sağ altta bulunan ” To New Group ” butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer solda bulunan gruplar için farklı bir grup oluşturmak isterseniz ” To Different Group ” butonunu kullanabilirsiniz. Bütün bu normalizasyon işlemlerini tamamladıktan sonra sıra geldi analizi gerçekleştirmeye.

Analiz Gerçekleştirme

Bu analizi gerçekleştirmek için Analysis >> Make Analysis ‘ tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ilk önce analiz yapmak istediğimiz period aralığını seçiyoruz ve devam ediyoruz. İkinci olarak analiz yapılacak bölüm seçimi var burada ise Words kutucuğunu işaretledikten sonra altında açılan Author Words Sorce Words ve Added Words sekmelerini seçiyoruz ve devama basıyoruz.

Daha sonra Frkenas indirgeme katsayısını seçiyoruz. Bu sayıyı 2 yapsanız yeterli olur.  Matrix çeşitlerini (kind of matrix) ise ilk seçenek olan co- occurrence ‘yi seçiyoruz.  Daha sonra gelen Network İndirgemesini ise 1 seçiyoruz.

Normalizasyon Değerini Equilivance Index seçiyoruz. 7. Basamakta algoritmayı seçerken ilk seçenek olan Simple Centers Algorithm seçilecek ve alttaki değerler sırasıyla 6- 3- 0 olarak ayarlanacaktır. 8. Bölüm Documents Mapper da Core Mapper ve Secondary Mapper seçilecektir.

9.Bölüm de h- index ve sum citations seçilerek 10. bölüme geçilecektir. 10 Bölümde sırasıyla solan sağa Jaccard Index ve Inclussion Index seçilir.

Bu aşamadan sonra analiz yapıldıktan sonra analiz dosyasının kayıt yeri seçilir ve program analizi tamamlar. Analiz tamamlandıktan sonra alınan değerler ana ekrandan import yapılaraak araştırma tez ve makalelerinize eklenmek suretiyle alınabilmektedir.

Program ve SciMAT Nedir adlı yazımız hakkında görüş soru ve önerileriniz var ise yorumlar üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Umarım SciMAT Nedir ? adlı yazımız sizler için yararlı bir yazı olmuştur.

 

 

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz