Supply Side Platform (SSP) Nedir ?

Supply Side Platform veya Sell Side Platform (SSP) Nedir ?

Supply Side Platform veya diğer adıyla Sell Side Platform Türkçe “Arz Yönlü Platform” anlamına gelmektedir. Arz yönlü platformu açmak gerekirse reklamveren şirketler sitenizdeki reklam alanlarını satın almak için DSP’leri veya reklam borsalarını kullanmaktadırlar.

DSP nedir ? diye sorarsanız DSP’nin açılımı “Demand Side Platform” dur. DSP sistemi sayesinde şirketler reklam talep arayüzlerini yani reklam alanlarını en ucuz şekilde satın almak için kullanmaktadırlar. Bir nevi reklam satış arayüzü gibi düşünebilirsiniz.

Supply Side Platform SSP, otomatik olarak reklam satmak için kullanılan bir reklam programıdır. SSP’le çoğunlukla çevrimiçi yayıncılar tarafından görüntülü, video ve mobil reklamlar satmalarına yardımcı olmak için kullanılır.

Peki Supply Side Platform SSP Teknolojisinin Bana Ne Yararı Var ?

Reklam satın almak isteyen şirketler doğal olarak reklamları en ucuz şekilde satın almak isterler bu yüzden DSP’leri kullanarak teklifleri değerlendirir. Bu şekilde en ucuz reklamı satın almaya çalışırlar. SSP ise bunun tam tersi olacak şekilde biz yayıncılar veya aracı reklam şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede reklam gösterim veya tıklama ücretleri en üst düzeye çekilerek yayıncıların cebine daha çok para girmesini sağlar.

Supply Side Platform SSP Nasıl Çalışır ?

Reklam tekniklerinin her alanında olduğu gibi bunu anlatmakta biraz karmaşık ancak siz ziyaretçilerimiz için basite indirgemeye çalışacağım.

SSP, yayıncıların sahip olduğu reklam alanlarının veya reklam envanterinin, DSP’ye veya reklam borsasına bağlanmasına izin verir. Böylelikle yayıncıların reklam alanları, reklam borsa sistemine kayıt edilir. Bu, geniş bir yelpazede potansiyel alıcıların reklam alanını satın almalarını ve yayıncılar için mümkün olan en yüksek oranları elde etmelerini sağlar.

Bir SSP, reklam borsalarına gösterimleri gönderdiğinde, DSP’ler, sanki bir reklam ağı böceği gibi reklamların nerede sunulduğu ve hangi belirli kullanıcılara sunulduğu gibi belirli özelliklere bağlı olarak pazarlamacılar adına analiz eder ve satın alır.Fikir, mümkün olduğunca çok potansiyel alıcıya (genellikle gerçek zamanlı açık arttırmalar yoluyla) gösterim açar. Böylelikle yayıncılar reklamları için aldıkları geliri en üst düzeye çıkarabilir.

Dünyada Başlıca Supply Side Platform Kullanan Firmalar Hangileridir ?

  • Google
  • OpenX
  • PubMatic
  • AppNexus
  • Right Media
  • AOL

Türkiye’de Kullanan Firmalar Var mı ?

Evet tabiki de var. Bu firmaların başında Admatic geliyor. Hatta bugün Admatic tarafından yapılan bir açıklamaya göre şirket artık SSP sistemine geçiş yapıyor. Mesaj ise şöyle;

“AdMatic Medya olarak Türkiye’nin ilk yerli SSP platformu (Suply Side Platform) olduğumuzu sizlere duyurmaktan mutluluk duyarız.

Teknolojik yeniliklere hızla adapte olmak ve siz değerli yayıncılarımıza değer katmak öncelikli vizyonumuzdur.

SSP platformumuzun başlaması ile birlikte çok yakında siz değerli yayıncılarımıza yeni reklam modelleri sunmayı planlıyoruz.

Bizlere duymuş olduğunuz güven ve verdiğiniz destekten dolayı AdMatic Ailesi olarak teşekkür ederiz.”

 

Eğer sizde Admatic hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor veya üye olmak istiyorsanız En İyi Adsense Alternatifi Reklam Ağı : Admatic Reklam adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

2 Yorum

  1. Web Cenneti 5 Nisan 2017
    • Atılgan T. 5 Nisan 2017

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

IOTA-TRON-VERGE-LTC-DASH ve Yüzlerce Kripto Para Al-SatBİNANCE ÜYELİK İÇİN HEMEN TIKLA!!!
+ +