Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Aktif Etme

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Nedir ? Nasıl Aktif Edilir ?

Her tarayıcı web sitenizi görüntüler iken sitenizde bulunan bir çok kaynağı işlemesi ve bunların yüklemesini yapmak zorundadır. Bu kaynaklar site logonuz, görselleriniz, dışardan çağırdığınız sorgular vb. gibi sıralayabiliriz. Her yüklenen kaynak ise sitenizin hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Site hızınızı iyileştirmek için bir çok yöntem mevcuttur. Ancak bu yöntemlerden en iyisi Tarayıcı Önbellekleme Özelliği‘dir.

Başlamadan önce site hızınıza Pingdom sitesinden bakabilirsiniz. Bu sayede yapacağınız işlemlerden önce ve sonra site hızınızı karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca Page Speed sitelerinden web sitenizin analizini yaptığınızda size “Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın” diyorsa bilin ki sitenizin buna gerçekten ihtiyacı var.

Yine Site Analizi sırasında Gzip Sıkıştırması ile alakalı bir öneri alıyorsanız. Gzip özelliğini de aktif etmek ve bu özellik hakkında daha fazla bilgi edinmek için Gzip Nedir ? Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır ? adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği ve SEO’ya Etkisi

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği, sitenizde bulunan “.jpg, .gif, .png, .css .js” gibi dosya çeşitlerini sitenize gelen ziyaretçiye tekrar tekrar yüklettirmez. Bu sayede sitenize tekrar gelen ziyaretçi siteye daha hızlı ulaşım sağlar. Buda sitenizin SEO’suna olumlu bir etki sağlamaktadır.

Tarayıcı Önbelleklemenin Sitenize Yararları

  • Site hızınızı artırır.
  • Hızlı yüklenen bir sitede ziyaretçiler daha fazla kalır.
  • Bounce Rate Oranınız Düşer.
  • Alexa ve Google Sıralamalarını olumlu yönde etkiler.
  • Sunucu Trafik Alanı kullanımınız azalır.

Tarayıcı Önbellekleme Nasıl Yapılır ?

WordPress Tabanlı Siteler İçin

WordPress Sitenizin Önbellekleme Özelliğini aktif etmek için aşağıdaki kodları sitenizin .htaccess dosyasına kopyalamanız gerekmektedir.

Linux Tabanlı Siteler İçin (Joomla-Normal PHP)

Linux Tabanlı Sitenizin Önbellekleme Özelliğini aktif etmek için aşağıdaki kodları sitenizin .htaccess dosyasına kopyalamanız gerekmektedir.

NOT : Sitenizde daha hızlı yapabilmek için resim dosyalarınızın optimizasyonu önemli bir husustur. Bu optimizasyonu yapabilmek için Compressorio sitesini tavsiye ediyoruz.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz

İnsanların kendi yarattıkları yalanlar çok bilinen doğrulardan daha iyidir. --- Dostoyevski-Suç ve Ceza
+