UNITY 3D Nedir?

Özet

UNITY 3D Nedir ? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

UNITY 3D Nedir?

Bu yazımızla yeni bir seriye giriş yapıyoruz. Sizler ile zaman geçtikçe Unity 3D ile ilgili yazılar paylaşacağım. Öncelikle bu yazımızda genel olarak Unity 3D nedir?, ne işe yarar?, diğer oyun motorlarından farkı nedir?,nasıl indirebilirim? gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Unity3D oyun ve bilişim dünyasına getirilen gelişmiş özelliklere sahip bir oyun motorudur. Unity3D ile hiç bir kurulum olmadan web tarayıcısı üzerinde çalışan uygulamalar yapılabilir.

Unity3D, Unity Technologies şirketi tarafından geliştirilen ücretli bir oyun motorudur. Oyun motoru basit manada oyun yapmak için kullanılan programlara verilen genel bir isimi belirtmektedir. İçerisinde programlama dilleri kullanılarak tanımlanan fonksiyonlar sayesinde az kod yazarak çok iş yapmak amaçlanır. Unity3D oyun motoru günümüzde en sık kullanılan programlardan biri olmakla birlikte PC, MAC, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, XBOX 360, PS3 gibi platformların yanı sıra internet için Web Player ve Google Native gibi platformlara da destek veren ve programcıların tercihi haline gelmiş bir oyun motorudur.

 

 

Kendine has bir programlama algoritması kullanan Unit3D JavaScript, C# ve Boo dillerinden kodlama imkanı vermektedir. Bu kodlama işlemini de Unity3D kurulumu ile gelen MonoDevelop kod editörü sağlamaktadır. Mevcut en yeni sürümü 5.0.0 olan Unity3D resmi sitesinden ücretsiz deneme sürümü olarak indirilebilmektedir. Aylık 75$ ve ya 1500$ karşılığında full lisanslı olarak satın alınabilmektedir.

Unity3D’nin Avantajları Nelerdir?

Unity3D oyun motoru piyasaya çıkmadan önce ve sonra bir çok benzer amacı olan programlar vardı. Ama Unity3D oyun motorundan başka oyun motorları varken neden Unity3D seçilmelidir? diye bir soru sormak isterseniz cevabı, Çünkü Unity3D oyun motoru, resmi olarak desteklediği büyük bir topluluk barındırmaktadır. Bu topluluk sayesinde cevap aranan sorunlar Unity3D geliştiricileri tarafından bizzat yanıt verilmektedir. Başka bir seçme sebebi olarak da çoklu platform uygulaması sayesinde çoğunlukla bir defa kodlanan ve tasarlanan oyun, birden fazla platformda çalıştırılabilecek duruma getirilebilmektedir.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz