Web Siteleri En Çok Yapılan SEO Hataları

5

Özet

Web Siteleri En Çok Yapılan SEO Hataları Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yan Taraftaki Oylamadan Yıldız Verebilir, Ayrıca Sol Tarafta Bulunan Sosyal Medya Butonları ile Yazımızı Paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Sitenizin SEO Ayarlarının Tarafımca Yapılmasını İsterseniz İLETİŞİM Bölümünden Bize Ulaşabilirsiniz.

En Çok Yapılan SEO Hataları

Web sitenizin Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için; web sitenizin(blogger,joomla,wordpress) arama motoru optimizasyonunun En çok Yapılan SEO Hataları‘na dikkat edilerek yapılması gerekir. Bu arama motoru/SEO optimizasyonunun da hilesiz bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

Bazen SEO optimizasyonunda yapacağımız en ufak hata web sitemizin arama sonuçlarına ciddi gerilemesine veya cezalara almasına neden olabilir. Aşağıda maddeler ile vereceğimiz En çok Yapılan SEO Hataları ve Çözümlerini inceleyip kendi sitenize uygulayabilirsiniz. Bu sayede anahtar kelimenizde Google’da gözle görülür bir ilerleme yaşayacağınızdan eminim.

1-Yanlış Anahtar Kelime Seçimi 

SEO Optimizasyonunda yapılan en büyük hatalardan biride yanlış anahtar kelime seçimidir. Sitenizi etkin bir şekilde arama motorlarlarında optimize etmek için uygun anahtar kelimeleri seçmek gerekir.

Yanlış ve alakasız anahtar kelime seçimi sizi Google’da üst sıralara çıkmanızı ve potansiyel ziyaretçi trafiği kazanmanızdan mahrum edecektir. Bu yüzden hangi anahtar kelimenin daha çok arandığını ve aranma hacmini hesap etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabileceğiniz en iyi yer ise yine Google arama motorudur.

Ayrıca doğru anahtar kelime seçerken, anahtar kelimenin site içeriği ile alakalı olması ve sitede anahtar kelime ile ilgili belli bir ölçüde yoğunluk olması gerekmektedir.

Uygun anahtar kelime bulunduktan sonra ilgili anahtar kelime üzerine backlink alınması gerekmektedir.

Bu sayede anahtar kelimemiz arama motorlarında gözle görülür bir şekilde yükselişe geçebilecektir.

Anahtar kelime üzerinden backlink alınması önemli bir adımdır. Eğer doğru Backlink alımı ile bilgi edinmek ve nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz Doğru ve Sağlıklı Backlink Kazanma Yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2-Yararlı İçerik Hazırlamamak

Siteniz için en önemli şey ziyaretçilerinizdir. Ziyaretçilerinizi sadece sitenize belli bir içeriği vermek ya da ilgili olmayan keyword’lerle içeriğinize çekmek yerine, gerçekten yararlı ve aradıklarından daha fazlasını onlara verin. Çünkü ziyaretçi aradığını bulur ve siteniz hoşuna giderse emin olun sitenize abone olacak veya tekrar gelecektir. Bu da ziyaretçi potansiyeliniz arttıracaktır.

Bunun için ziyaretçi potansiyelinizi iyi analiz etmek ve onların sitenize hangi anahtar kelime üzerinden geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede hangi içerikleriniz daha çok okunuyor anlayabilir ve bu içeriklerinizin optimizasyonlarını yapabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

 • İmla hataları ve yazım kuralları düzeltilir.
 • İçeriğin daha kolay anlaşılması için konuyu anlatan tablolar ile içerik desteklenir.
 • İçerik içinden ilgili diğer sayfalara link vermek.(Site İçi Linkleme)

3-Yanlış ve Sağlıksız Backlink Alımı

Bildiğiniz gibi diğer sitelerden gelen bağlantılar SEO açısından çok büyük önem taşımaktadır. Kaliteli, otoriter ve sitenize alaka düzeyi yüksek olan backlink alımı sitenizin arama sonuçlarında yükselmesinin başlıca etmenlerindendir.

Ancak kalite düzeyi düşük ve konu ile alakasız spam sitelerden alınan backlinkler de sitenizin SEO açısından tam tersi olumsuz bir etkisi olacaktır. Bunun da unutulmaması gerekir.

Biz bu aşırı kalitesiz backlink alımına kısaca Backlink Spamı demekteyiz. Peki backlink spamı nedir ? kısaca açıklarsak;

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak isteyen blog/site sahipleri, SEO kriterlerinden bihaber ücretli veya ücretsiz backlink alımlarına başvururlar. Yeni açılan veya gelişmekte olan sitelerin kısa vadede aşırı backlink alımı o sitenin Sandbox’a (Kum havuzu) düşmesi gibi hazin bir son ile bitebilir.

Bilmeyenler için Sandbox Google’ın spam siteleri cezalandırmak için yaptığı bir sistemdir. Bu sisteme düşen siteler arama sonuçlarında çıkmaz (görünmez) ve indexlenmez.

Peki Sağlıklı Backlink Nasıl Alınır ? 

 • Yeni açılan siteler ilk önce site içeriği ile alakalı diğer sitelerden 1 veya 2 adet backlink almalıdırlar.
 • İlk backlink alımına müteakip siteye özgün ve SEO ile uyumlu makale girişi yapılmalıdır.
 • Özgün makale girişi yapıldıktan sonra bu yazıların indexlenmesi beklenmeli ve site belli bir aranma hacmine ulaşmalıdır.
 • Belli bir aranma hacmine ulaşan siteler daha sonra yine çok fazla olmamak sureti ile kaliteli backlink almalıdır.

Kaliteli Backlink Nedir ? 

 •  C Klas veya özel IP üzerinde barındırılmış olması.
 • En az 300-350 kelimelik bir içerik içinden size link verilmesi. ( Reklam amaçlı olmayan anahtar kelime içeren özgün yazılar için geçerlidir.)
 • Kaliteli, Otoriter, günlük/aylık belli bir aranma hacmine sahip olan alexa’da yer etmiş ve stabil site içeriğiniz ile alakalı sitelerden alınmış backlinkler.

 

 

 

 

 

 

 

 

4-Meta Bilgilerinin Yazılmaması

Pek farkedilmeyen ama SEO açısından önem taşıyan diğer bir kural ise meta verilerinin yazılmamasıdır. Web sitenizde bulunan tüm sayfaların meta verileri SEO standartlarına uygun olarak yazılmalıdır.

Peki bu meta veri standartları nelerdir ?

 • <title> (Başlık) 70 karakter karakter ile sınırlandırılmış olmalıdır.
 • <description> (Açıklama) 170 karakter karakter ile sınırlandırılmış olmalıdır.

Bu verileri genellikle bütün SEO eklentilerinin ayarlar kısmında bulabilir ve eklenti şartlarına uygun doldurabilirsiniz. Ben sitemde Yoast SEO Eklentisini kullanmaktayım ve size de öneririm.

5-Aşırı Anahtar Kelime Tekrarı Yapmak

Evet sevgili Notumundünyası‘nın değerli ziyaretçileri yine en sık yapılan SEO hataları‘ndan bir tanesi de aşırı anahtar kelime tekrarı yapmaktır.

Bazı site/blog yazarları SEO uyumlu makale yazayım derken makaleyi anahtar kelime (keyword) curcunası halinde bırakmakta ve okurlara bilgi anlamında hiç bir şey vermemektedir. Önemli olan sitenize gelen ziyaretçiye yazınız ile bir şey katmaktır. Makaleniz özgün ve yararlı ise zaten arama motorlarında hak ettiği yeri bulacaktır.

Bir makale yazarken, makale içi anahtar kelime yoğunluğu toplam kelime sayısının %2 ile %3 ‘ü arasında olmalıdır.

 6-Önemli SEO Hataları’ndan Biri Kendinizi Tek Arama Motoruna Kısıtlamak

SEO Hataları arasında en çok yapılan hatalardan biriside başlıkta belirtilen tek arama motoruna göre hareket etmektir. 

Sitenizi diğer ünlü arama motorlarına da kayıt etmeniz gerekmektedir. Sadece Google üzerinden hareket etmek büyük bir yanlıştır. Örneğin Türkiye’de en çok Google arama motoru kullanılmasına karşın Rusya’da Yandex kullanılmaktadır. Neden diğer ziyaretçilerden mahrum kalasınız ki ?

Bunun için sitenizi www.website.com olarak diğer ünlü web sitelerinde aratın. Eğer web siteniz bu arama motorlarında çıkmıyorsa webmaster yönetici araçlarından sitenizi bu motorlara ekleyin. İnanın ki aranma hacminiz ve dolaylı yoldan sitenize gelen trafik artacaktır.

Başlıca Arama Motorları aşağıdadır. Bu sitelere kayıt olmak için üstlerine tıklamanız yeterlidir.

7-Hazır Backlink Paketleri Satın Alma

Web sitesi kurmak artık günümüzde programlama gerektirmeden hazır paneller üzerinden çok kolay bir hal aldı. Güzel bir şey mi evet güzel ancak “0” bilgi ile web sitesi kuran arkadaşlar 2 gün sonra Google’da 1. sayfada hatta 1 numara olacağını zannediyorlar.

Bu olmayınca da hayalleri suya düşüyor sitelerini kapatıyor veya daha kötüsü SEO hataları’ndan bir diğeri denize düşen yılana sarılır mantığı ile Kalitesiz ve ne olduğu belirsiz backlink paketi satan kişileri buluyorlar ve siteleri sandbox’a düşüyor hem de paralarından oluyorlar.

Google’ın çıkardığı Penguin algoritması ile artık bu satın alınan ve doğal olmayan backlinkler kolayca tespit edilebilmekte. Daha önce bu paketler ile başarı sağlayan web site sahipleri de bu güncellemeden sonra sitelerinde gözle görülür bir düşüş yaşadılar.

Bu yüzden blog/site sahipleri yüzlerce backlink yerine daha az, kaliteli ve manuel (doğal) backlink kazanmaları daha yerinde olur.

8-Empati Yapmamak

Bir diğer web site sahiplerinin yaptığı SEO hataları’ndan birisi ise ziyaretçiler gibi düşünmemektir. Aramızdaki Eğitimci arkadaşlar daha iyi bilir ki bir şeyi bilmek ile bildiğini karşı tarafa aktarmak çok farklı şeylerdir. Bu yüzden eğitimciler formasyon eğitimi alırlar.

Siz bir konuya hakim olabilirsiniz ve bu konu hakkında Dünya’da 1 numara olabilirsiniz ancak bildiğinizi karşı tarafın anlayacağı bir dille anlatamıyorsanız bildiğinizin bir hikmeti, değeri kalmaz.

Bu yüzden sitenizde bir makale yazarken ziyaretçilerinizin anlayacağı bir dilde yazmanız büyük önem taşımaktadır. Eğer anlaşılır düzgün bir Türkçe ile yazdığınız yazılar emin olun ki büyük bir aranma hacmine sahip olacaktır.

9-Hemen Çıkma Oranını (Bounce Rate) Dikkate Almamak

En önemli SEO hataları’ndan bir taneside hemen çıkma oranı yani nam-ı değer Bounce Rate’i dikkate almamak. Bounce Rate bir ziyaretçinin sitenizi ziyaret etme süresi olarak düşünebilirsiniz. Eğer ziyaretçi sitenizi ortalama 10 saniye altında ziyaret edip çıkar ise bu %100 ‘lük bir çıkma oranı algılanır. Ama ziyaretçi sitenizde uzun süreli kalırsa bu da %0 Bounce Rate algılanır ve bu istatistik toplanırsa toplamda sitenizin %50’lik bir bounce rate oranı olur.

Peki Bounce Rate’i Nasıl Düşürürüm ? 

Bounce Rate’i düşürmenin bir çok yolu vardır. Yukarıda açıkladığımız empati yapmak da bunlardan biridir. Ben bu metotlardan birkaçını sizler için derledim. Bunlar;

 • Site Hızınızın İyi Olması
 • Yazınızın Sonunda Benzer Yazıların Olması
 • Kolay Okunabilen ve Göz Yormayan Yazılar ve Arka Font
 • Açılabilir Pencere’nin (Pop-up) Doğru Kullanımı
 • Dış Bağlantıların Yeni Sekmede Açılması (_blank Özelliği)

10-Yeni Çıkan Kurallara (Güncelleme) Göre SEO Optimizasyonunun Yapılandırılması

Son olarak yapılan SEO hataları’ndan biri de yeni çıkan Google güncellemelerine göre kendi web site SEO Optimizasyonunuzu yapmamanız.

Bildiğiniz gibi Google boş durmuyor ve yeni güncellemeler ile web sitelerini belli kriterlere göre sıralıyor. Örnek vermek gerekirse eskiden belli bir önemi olan meta anahtar kelimelerinin artık bir önemi bulunmuyor. Veya şimdi önemsiz olan bir madde ilerde (1 ay 6 ay 1 yıl) çok önemli olabilir.

Bu sebeple blog/site sahipleri bu güncellemeleri takip etmeli ve sitelerini daima güncel tutmalıdırlar.


Umarım En Çok Yapılan SEO Hataları adlı yazımızı beğendiyseniz sağ tarafta bulunan Abone Ol butonu ile sitemize abone olabilir ve son çıkan SEO yazılarımızı kaçırmazsınız.

Yorum Yaparak Bize Destek Olabilirsiniz